پیش‌بینی تولید ۵ میلیون تن چغندر در سال جاری/ رکورد ۲۰ ساله تولید شکر در کشور شکسته شد

رئیس گروه چغندر قند معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی، تولید یک میلیون و ۳۲۵ هزار تن شکر داخلی در سال زراعی گذشته را طی ۲۰ سال گذشته بی سابقه خواند.

به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری فارس، پیمان حصادی افزود: این میزان شکر از سطح ۹۷ هزار هکتار مزارع چغندر قند و ۸۲ هزار هکتار اراضی نیشکر به دست آمده است.

وی شکر حاصل از چغندرقند را ۶۴۵ هزار تن و شکر حاصل از نیشکر را ۶۸۰ هزار تن عنوان کرد.

حصادی در عین حال اظهار داشت: تولید یک میلیون و ۳۲۵ هزار تن شکر در سال زراعی جاری نسبت به سال زراعی ۹۳-۹۲ نزدیک به ۱۶ درصد رشد نشان می دهد.

وی میزان تولید شکر در سال زراعی گزشته را یک میلیون و ۱۲۳ هزار تن عنوان کرد.

به گفته حصادی ، بیشترین میزان تولید چغندر قند با ۳۹ درصد از کل تولید مربوط به آذربایجان غربی است.

وی در مورد عملکرد تولید چغندر قند نیز تصریح کرد: عملکرد تولید چغندر قند در سال زراعی جاری ۴۸٫۶ تن در هکتار گزارش شده که نسبت به سال قبل از آن  ۱۵٫۷ درصد افزایش نشان می دهد.

رئیس گروه چغندر قند معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی، علت افزایش عملکرد چغندر قند در سال زراعی جاری را استفاده از بذرهای مقاوم، ورود تکنولوژی های نوین در مزارع، کشت و برداشت مکانیزه چغندر قند توسط کشاورزان، آبیاری مناسب و کافی، استفاده از کودهای شیمیایی و مبارزه به موقع با بیماری ها، آفات و علف های هرز برشمرد.

وی درباره کشت چغندر پاییزه نیز گفت: در سال زراعی گذشته، کشت چغندر پاییزه در سطح ۲۷۵۰ هکتار و در استان های خوزستان، گلستان و خراسان شمالی انجام شد که از این سطح ۱۳۴ هزار تن چغندر قند به دست آمد.

صرفه جویی ۵۰ درصدی کشت پاییزه

حصادی، سطح زیر کشت چغندر قند پاییزه در سال زراعی ۹۴-۹۳ را ۴۸۰۰ هکتار عنوان کرد و اذعان داشت: این اراضی در استان های کرمانشاه، گلستان، خوزستان، ایلام و خراسان شمالی به زیر کشت رفته است.

وی ادامه داد: با کشت پاییزه چغندر قند دست کم ۵۰ درصد در آبیاری صرفه جویی نسبت به کشت بهاره شده است.

حصادی خاطر نشان کرد: در کشت بهاره این محصول، برای هر هکتار ۱۳ هزار متر مکعب آب نیاز است ، در حالی که در کشت پاییزه در هر هکتار ۶ هزار متر مکعب آب مصرف می شود.

پیش بینی تولید ۵ میلیون تن چغندر در سال زراعی ۹۵-۹۴

رییس گروه چغندر قند معاونت زراعت با بیان این که تا کنون کارخانجات قند در سطح ۹۰ هزار هکتار برای تولید چغندر قند با کشاورزان قرارداد منظور کرده اند، گفت:پیش بینی می شود از این سطح ۵ میلیون تن چغندر قند تولید شود.

وی افزود: در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی توسط وزارت جهاد کشاورزی، سطح زیر کشت چغندر بهاره ثابت در نظر گرفته شده، اما سطح زیر کشت چغندر پاییزه تا ۶۰ هزار هکتار در افق ۱۴۰۴ افزایش خواهد یافت.

حصادی با اشاره به نیاز سالانه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تنی کشور به شکر ، تصریح کرد: پیش بینی شده در افق ۱۴۰۴ با ارتقای عملکرد و افزایش سطح زیر کشت چغندر پاییزه، ۹۰ درصد شکر مورد نیاز کشور از طریق تولید چغندر قند و نیشکر  در داخل تامین شود.