به گزارش اگری پرس اسماعیل اسفندیاری‌پور مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با بیان اینکه برداشت گندم از هفته گذشته در سیستان و بلوچستان آغاز شده است، گفت: دستورالعمل خرید تضمینی گندم به همه استان‌ها ابلاغ شده است.

وی افزود: گندم معمولی با قیمت ۱۲۷۰٫۵ تومان و گندم دوروم با قیمت ۱۳۰۶٫۸ تومان با ۴ درصد افت مفید و ۲ درصد افت غیر مفید از کشاورزان خریداری می‌شود.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در مجموع ۶ میلیون هکتار امسال به زیر کشت گندم رفته است، بیان داشت: با توجه به وضعیت اولیه رویش گندم که سبز و مطلوب است پیش‌بینی می‌شود در سال زراعی جاری در مجموع ۱۲ میلیون تن گندم تولید و ۹ میلیون تن آن به صورت تضمینی خریداری شود.

اسفندیاری گفت: خوداتکایی گندم در سال زراعی گذشته ۸۵ درصد بود اما پیش‌بینی می‌شود امسال به خوداتکایی ۹۰ درصدی در تولید گندم برسیم.

مجری طرح گندم بیان داشت: مسئولیت خرید تضمینی گندم بر عهده شرکت بازرگانی دولتی  است و این شرکت از شبکه تعاون روستایی برای ذخیره گندم  کمک می‌گیرد ضمن اینکه در استان‌ها هم کمیته هماهنگی خرید تضمینی گندم با ریاست استانداران تشکیل شده است.

اسفندیاری گفت: برداشت گندم از اواسط فروردین در بیشتر استان‌های جنوبی کشور مانند هرمزگان، بوشهر، جنوب کرمان، جنوب استان فارس و خوزستان آغاز می‌شود و به مرور به سمت مناطق نوار ساحلی خزر ادامه می‌یابد.