صادرات تولیدات کشاورزی امسال باید متحول شود/ توجه به بازار روسیه

پارس آباد – وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ارزش اقتصادی بخش کشاورزی در مبادلات تجاری دنیا تاکید کرد که بر این اساس باید صادرات تولیدات کشاورزی به کشورهای دیگر افزایش یافته و امسال متحول شود.

به گزارش اگری پرس به نقل از مهر، محمود حجتی بعد از ظهر سه شنبه در مراسم کلنگ زنی بزرگترین مجتمع گاوداری مولد کشور در پارس آباد اضافه کرد: افزایش صادرات تولیدات کشاورزی امسال مورد توجه این وزارتخانه بوده و معتقدیم ظرفیت تحقق این مهم هم اکنون برای ما ایجاد شده است.

وی با اشاره به افزایش روابط سیاسی و اقتصادی کشور در بحث های مختلف یادآور شد: بعد از اجرای برجام روابط ایران با کشورهای مختلف از جمله آذربایجان توسعه یافته و این فرصت مناسبی را برای توسعه روابط اقتصادی به ویژه در حوزه کشاورزی محقق ساخته است.

وزیر جهاد کشاورزی براین اساس لزوم توجه جدی در راستای افزایش صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای همسایه از جمله آذربایجان و روسیه را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: برای این منظور رایزنی های گسترده ای انجام شده و فضا برای افزایش صادرات فراهم شده است.

وی با اشاره به ظرفیت بالای این دو کشور در بحث های اقتصادی به خصوص در زمینه بازارهای پررونق کشاورزی متذکر شد: انتظار داریم استان های مطرح در زمینه کشاورزی و دامپروری بیش از پیش به این موضوع و توسعه تبادلات تجاری ورود کنند.

حجتی در این خصوص خواستار ایجاد تحول در بحث صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای آذربایجان و روسیه طی سال جاری شد و عنوان کرد: استان اردبیل یکی از استان های با محوریت کشاورزی و تولیدات انبوه کشارزی بوده و ظرفیت لزم برای صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای آذربایجان و روسیه را دارد.

وی بازار روسیه و آذربایجان را آماده برای ورود محصولات و تولیدات کشاورزی این استان دانست و اضافه کرد: سرمایه گذاری مطلوبی برای توسعه تولیدات کشاورزی اردبیل انجام شده که با بهره برداری از آنها در آینده شاهد رشد تولیدات کشاورزی منطقه خواهیم بود، بنابراین باید برای این تولیدات و افزایش ارزش اقتصادی به فکر صادرات بود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه این سرمایه گذاری ها در تمام مناطق و استان های کشور صورت گرفته است، بیان داشت: بخش کشاورزی یک بزرگترین فرصت برای توسعه اقتصادی است، اما آنچه مهم است مدیریت راهبردی است تا از این ظرفیت‌ها بهره گیری شود.

وی با اشاره به سرمایه گذاری بخش خصوصی برای احداث بزرگترین مجتمع گاوداری شیری صنعتی تصریح کرد: این سرمایه گذاری هزار و ۳۲۰ میلیارد ریالی بی شک تحول بزرگی در این استان و به ویژه در دشت مغان ایجاد می کند، چرا که این منطقه مستعد برای کشاورزی، آب و خاک و دامداری است.

حجتی براین اساس استان اردبیل را فرصتی برای سرمایه گذاران بخش کشاورزی خواند و تاکید کرد: دولت نیز با آگاهی به این مهم تلاش می کند که تمامی پروژه های اساسی و مهم در استان اردبیل با موفقیت و توانمندی هرچه بیشتر و بهتر به اتمام برسد.

وی این ظرفیت ها را نشانه توانمندی استان برای ورود به صادرات و توسعه اقتصادی کشاورزی عنوان کرد و افزود: اردبیل باید از کشاورزی معیشتی خارج شده و به سمت توسعه اقتصادی با محوریت صادرات تولیدات بروند.

حجتی وظیفه جهاد کشاورزی را پشتیبانی، تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و حمایت از سرمایه گذاران به منظور تبدیل کشاورزی سنتی و معیشتی به کشاروزی مکانیزه و مدرن برشمرد.