مدیر جهاد کشاورزی چالدران :

کشت الگویی کلزا در چالدران انجام می شود

جلالی مدیر جهاد کشاورزی چالدران گفت : امسال با هدف  تغییر الگوی کشت در منطقه، به صورت الگویی در این شهرستان دو هکتار دانه روغنی کلزا کشت شده است. به گزارش پایگاه خبری اگری پرس مهندس جلالی با بیان اینکه این محصول تا یک ماه آینده برداشت خواهد شد گفت: پیش بینی می شود بیش از […]

جلالی مدیر جهاد کشاورزی چالدران گفت : امسال با هدف  تغییر الگوی کشت در منطقه، به صورت الگویی در این شهرستان دو هکتار دانه روغنی کلزا کشت شده است.

به گزارش پایگاه خبری اگری پرس مهندس جلالی با بیان اینکه این محصول تا یک ماه آینده برداشت خواهد شد گفت: پیش بینی می شود بیش از ۶ تن کلزا از این مزرعه برداشت شود.

 جلالی تصریح کرد: این گیاه در راستای تغییر الگوی کشت جایگزین مناسبی برای محصولات با نیاز آبی بیشتر همچون محصولات سیب زمینی و چعندرقند و یونجه و اسپرس است و همچنین کلزا بهترین تناوب برای گندم و سایر غلات است و در مناطقی که با مشکل کمبود آب مواجه هستند کشت این محصول توصیه می شود.

وی بیان کرد: از امسال کشت این محصول به دلیل جواب دهی بسیار بالا در حجم وسیع انجام خواهد شد.

 وی ابراز امیدواری کرد با شناسایی و ارائه ارقام پر محصول سازگار با منطقه و نیز ترویج و رعایت عوامل به زراعی گام‌های اساسی در رسیدن به کشاورزی پایدار در این منطقه برداشته شود.

جلالی اضافه کرد: همچنین امسال برای اولین بار به صورت مزرعه الگوئی یک هکتار ذرت دانه ای کشت شده است و کشت ذرت علوفه ای هم که از ۳ سال پیش در سطح شهرستان شروع شده است در حال حاضر سطح زیرکشت آن به بیش از ۱۵۰ هکتار افزایش یافته است.

گفتتی است کلزا از جمله محصولات مهم روغنی به شمار می رود که در سال های اخیر مورد توجه جدی مسوولان قرار گرفته اما هنوز جایگاه خود را جهت بهبود الگوی کشت در بین کشاورزان پیدا نکرده است؛ محصول استراتژیکی که می تواند در بهبود و توسعه کشاورزی پایدار در آستان  و کاهش مصرف آب نقش آفرین باشد.