به گزارش اگری پرس به نقل از باشگاه خبرنگاران، رئيس اتحاديه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوي با بيان اينکه اميدواريم در اسفندماه اين روند صعودي ادامه داشته باشد گفت: از ابتداي امسال تا پايان آذر ۱۰۴ تن و ۹۲۱ کيلوگرم زعفران به ارزش ۱۴۹ ميليون و ۴۸۶ هزار دلار به خارج از کشور صادر شده است در حاليکه که در مدت مشابه پارسال ميزان صادرات زعفران در  خراسان رضوي ۸۰ تن و ۴۷۲ کيلوگرم معادل ۱۱۶ ميليون و  ۸۸۰ هزار دلار بود.

غلامرضا ميري افزود : تربت حيدريه، زاوه، کاشمر، رشتخوار و مه ولات در جنوب خراسان رضوي به عنوان بزرگ ترين توليدکنندگان زعفران خراسان و جهان به شمار ميروند.

وي با بيان اينکه  تاکنون رکودي درباره توليد زعفران رخ نداده است گفت: توليد انحصاري زعفران در دنيا مربوط به ايران است و ما اولين تامين کننده زعفران بازار جهاني هستيم.

وي افزود : هم اکنون ايران با توليد ۹۲ درصد از نياز زعفران دنيا انحصارگر اين محصول است .

وي با اشاره به اينکه توليد انحصاري زعفران نبايد ما را مغرور کندگفت : در حال حاضر ايران سالانه ۳۰۰ تن زعفران توليد مي‌کند و اين در حالي است که سهم ساير کشورهاي جهان روي هم رفته يک و نيم  درصد از کل توليد جهاني است.

غلامرضا ميري با بيان اينکه هم‌اکنون قيمت زعفران از ثبات نسبي برخوردار است، گفت: در بازار زعفران قيمت‌ها روند صعودي نداشته، به طوري که هم‌اکنون هر کيلوگرم زعفران دسته ۴ ميليون و ۵۰ هزار تومان، قيمت زعفران پوشال بين ۴ ميليون و ۴۵۰ هزار تومان تا چهارميليون و ۷۰۰ هزار تومان، زعفران سرگل چهار ميليون و ۷۰۰ هزار تومان تا چهارميليون و ۷۵۰ هزار تومان و در نهايت قيمت زعفران نگين بين پنج ميليون و ۱۰۰ هزار تومان تا پنج ميليون و ۳۰۰ هزار تومان معامله مي‌شود.

خراسان رضوي رتبه اول توليد زعفران در کشور را داراست.