احیای گلخانه با پول توجیبی و عیدی/ احداث ۲۰ هزار متر مربع گلخانه توسط جوان ۱۹ ساله‌

یک کار آفرین که با پول توجیبی و عیدی کار احیای یک گلخانه متروک را شروع کرد، اکنون در ۱۹ سالگی ۲۰ هزار متر مربع گلخانه دایر دارد.

به گزارش اگری پرس، طی سالهای اخیر شاهد روند رشد روز افزون احداث واحدهای گلخانه ای در سراسر کشور هستیم.

در واقع گلخانه به مثابه یک تکنولوژی جدید به شدت مورد پذیرش کشاورزان قرار گرفته است. تولید در خارج از فصل، امکان کنترل عوامل محیطی، امکان کشت هر محصول در هر منطقه آب و هوایی، کنترل آفات و بیماری ها، مصرف کمتر آب، ‌راندمان بالای تولید، ‌دوام محصول پس از برداشت، قیمت بالاتر محصول برای فروش در خارج از فصل و مواردی از این دست مزایای این روش کشت هستند.

کشت گلخانه‌ای به دلیل همین مزایا امروزه به عنوان یکی از مهمترین و پیشرفته‌ترین شاخه‌های علوم کشاورزی نمود پیدا کرده است. عمده ترین محصول تولیدی گلخانه‌ای ایران خیار گلخانه‌ای است که بازار خوبی هم برای صادرات دارد و به دنبال آن صیفی جات دیگر نظیر گوجه فرنگی، طالبی، ‌توت فرنگی، فلفل دلمه ای، لوبیا سبز و … نیز تولید می شوند و حتی پرورش موز و آناناس هم در برخی نقاط رواج یافته است.
تولید گلهای زینتی نیز از دیرباز در گلخانه های رایج بوده است و با توجه به پتانسیل خوب کشور، می رود که به عنوان یکی از شاخه های مهم صادراتی کشور ظاهر شود.

همچنین طی سالهای اخیر پرورش گیاهان داروئی نیز در برخی نقاط رواج یافته است. گیاهان داروئی نیز دارای راندمان بالای تولید در گلخانه و سودآوری بالائی هستند.
با وجود پتانسیل‌های مناسب برای توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در کشور و با توجه به محدودیت منابع آبی و کاهش روزافزون منابع آب زیرزمینی، بی‌شک توسعه گلخانه‌ها نقش قابل توجهی در کاهش مصرف آب دارد. گلخانه‌ها می‌توانند با استفاده مناسب از منابع آب و خاک، رشد و تولید محصول در فصول مختلف سال و کارآفرینی برای فعالان بخش کشاورزی نقش قابل توجهی در رونق اقتصادی منطقه داشته باشند.
کشاورزی و باغداری از آن دسته شغل‌هایی است که شاید به خاطر سختی‌های آن جوان‌ها دیگر کمتر به آن رغبت نشان دهند و شاید از نظر خیلی سوددهی نداشته باشد، اما جالب است بدانید اگر راه و روش این کارا را بلد باشید، می‌توانید از این شغل پول خوبی به جیب بزنید. کشاورزی گلخانه‌ای یکی از روش‌های کشاورزی است که اگر حرفه‌ای عمل کنید، اتفاقا درآمد خوبی هم دارد.

این را محمد کریم آشفته کارآفرین ۱۹ ساله ایوانی از استان ایلام می گوید.
محمد کریم آشفته جوان ۱۹ ساله ایوانی، چند سالی است که در یک گلخانه در روستای نرگسی که در ۵ کیلومتری شهرستان ایوان واقع است، به تولید صیفی‌جات می‌پردازد و از درآمد این شغل راضی است. با او که دانشجوی سال دوم مهندسی عمران است، درباره کشاورزی گلخانه‌ای و چگونه پول درآوردن از این راه صحبت می کنیم.
احداث گلخانه با پول توجیبی هایم بود
جوان کارآفرین ایوانی درباره نحوه ورودش به این عرصه می گوید:«از نظر مالی در سطح خوبی نبودیم. با اینکه ۱۶ ساله بودم، اما احساس تکلیف می‌کردم که باید به اقتصاد خانواده ام کمک کنم. مادرم در اثر انفجار یک قبضه مین به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی در سومار در سال ۷۶ به شهادت رسیده بود و من بسیار احساس تنهایی می کردم. بسیار فکر کردم که چه شغلی را آغاز کنم، اما چیزی به ذهنم نمی رسید. ۱۶ ساله بودم و دانش آموز سال سوم دبیرستان و دوست داشتم، ادامه تحصیل دهم و مهندس شوم. در همین حال و هوا بودم که گلخانه متروکه همسایه نظرم را جلب کرد. با توجه به علاقه ام به کار کشاورزی تصمیم گرفتم گلخانه متروک همسایه را احیا کنم.

برای خرید گلخانه که اصلا پول کافی نداشتم، اما تصمیم گرفتم گلخانه را از صاحبش اجاره کنم. پول توجیبی هایم را که مدتی جمع کرده بودم با پول عیدی هایم یکی کردم تا بتوانم گلخانه را اجاره کنم. صاحب گلخانه راضی به اجاره دادن گلخانه اش نمی‌شد. او اعتقاد داشت که یک نوجوان ۱۶ ساله توان راه اندازی گلخانه را ندارد. هر چند او در این اواخر به صورت مشارکتی شریک من در گلخانه شده است. دو برادر دوقلو دارم که از من کوچکتر و دانش آموز هستند و در امور گلخانه به من کمک می کنند. برادرهایم با کمک کردن به من خرج تحصیلشان را خودشان در می آورند».
افقی روشن در انتظار هر جوان تلاشگری است
او با اشاره به نقش تلاش در زندگی جوانان، می افزاید:«در شروع کار برای اینکه متوجه شوم که چه محصولاتی در شهرستان ایوان بهتر کشت می شود چند نوع از محصولات را تستی کشت کردم و نتیجه خوبی گرفتم. گلخانه ما ۲۰ هزار مترمربع مساحت دارد و برای ۴ نفر در این گلخانه اشتغالزایی شده است. برای گلخانه سیستم آبیاری قطره ای را راه اندازی کرده ام، زیرا با این سیستم آب کمتری مورد نیاز خواهد بود و خیلی به صرفه است. برای گرم کردن گلخانه از بشکه استفاده کرده ام. این بشکه ها را به شکل بخاری درست کرده ام. گرمای این بشکه ها را به محل های خاص گلخانه که مورد نیاز بود با لوله بخاری هدایت می کنم. افقی روشن در انتظار من و در انتظار هر جوان تلاشگری است که برای خانواده و کشور خودش زحمت می کشد. من گلخانه را در اصل با ۱۰۰ هزار تومان راه اندازی کردم؛ ۱۰۰ هزار تومانی که برای خرید بذر و تجهیزات مصرف شد ولی در عرض ۳ ماه به سود دهی رسیدم».
از درآمد گلخانه چرخ اقتصاد خانواده می‌چرخد
گلخانه دار ۱۹ ساله ایوانی با اشاره به رضایتش از درامد گلخانه، خاطرنشان می کند: «هر سه روز یک بار محصولات مختلف از جمله گوجه، خیار، بادمجان، فلفل و سبزیجات را چیده و از هر محصولی ۳۰ کیلو بسته بندی می کنیم و برای فروش به بازار می بریم. چون محصولات گلخانه ما با کیفیت است به قیمت بالاتری می فروشیم. محصولاتمان را به بازارچه اصلی میوه و تربار ایوان می بریم. در حال حاضر از درآمد گلخانه راضی هستیم. چرخ اقتصاد خانواده به راحتی از این گلخانه می چرخد. قصد توسعه و گسترش گلخانه را داریم. با این کار هم اشتغالزایی بیشتری انجام خواهد شد و هم درآمد گلخانه بهتر خواهد شد. از بسیج سازندگی وامی دریافت نکردیم و فعلا روی پای خودمان ایستاده ایم و متکی به اراده و تلاش خودمان هستیم. میانگین درآمد گلخانه سالانه ۳۰ میلیون تومان است.»
نوجوانان وقتشان را هدر ندهند
محمد کریم آشفته، می گوید: «هر جوانی اگر فقط کمی اراده داشته باشد در محلی که هست می تواند درآمد کسب کند. این یک شعار نیست، یک واقعیت است. این واقعیت است که خاک کشور ما طلاست. فقط یک هکتار زمین با کمی اراده می تواند نان آور یک خانواده در یک روستا باشد. نوجوانان از فرصت خوبشان استفاده کنند و وقت خود را هدر ندهند. در کنار درس یک حرفه و یک فن اگر می توانند آموزش ببینند و پایه های زندگی خود را مستحکم کنند تا نگران شغل نباشند و مانند من یک کارآفرین شوند».
چه کسانی در این کار موفق هستند؟
باید اعتراف کنیم که کشاورزی گلخانه‌ای به اندازه کشاورزی روی زمین جذاب نیست. در این نوع از کشاورزی همه چیز مصنوعی است و اثری از نور خورشید نیست؛ اما سود گلخانه گاهی ده‌ها برابر از کشاورزی معمولی است. البته اگر می‌خواهید در این کار موفق باشید باید حتی الامکان فاصله محل زندگیتان با گلخانه کم باشد تا بتوانید ۲۴ ساعته به آن سر بزنید و در مواقع بحرانی مثل باران و تگرگ به داد آن برسید! یک لحظه غفلت در این کار می‌تواند زحمات یک ساله شما را بر باد دهد. رنگ و لعاب محصولات گلخانه‌ای هم معمولا بهتر از محصولات زمینی است؛ اما از نظر طعم معمولا محصولاتی که در زمین زراعی کشت می‌شوند، کیفیت بهتری دارند. علاوه بر این، کشاورزی گلخانه‌ای این امکان را به کشاورز می‌دهد که بذر را دستکاری کند و محصولات جدیدی تولید کند.