شهر‌ها آب مصرفی کشاورزی را هم می‌بلعند

پدرعلم کویر‌شناسی با بیان اینکه شهر‌ها آب مصرفی کشاورزی را هم می‌بلعند، گفت: اگر بنا است آب مصرفی کشاورزی کاهش یابد در قبال آن کود و بذر مرغوب در اختیار کشاورزان قرار دهند.

به گزارش اگری پرس پروفسور پرویز کردوانی با اشاره به بحران کم‌آبی همزمان با فرا رسیدن تابستان اظهار داشت: با شرایطی که اکنون در خصوص مصرف آب از سوی مسئولان و مردم شاهد هستیم، مشکل آب بحرانی‌تر خواهد شد.

وی با بیان اینکه ۳ مرجع سازمان محیط زیست، وزارت نیرو و شهرداری باید اقدامات موثر در زمینه حل مشکل فوق انجام دهند، گفت: با وجود افزایش تراکم‌فروشی وضع آب نیز بدتر‌ شده است، بنابراین به جای اینکه مطرح کنند که مصرف در بخش کشاورزی زیاد است به موضوع تراکم‌فروشی توجه و از آن جلوگیری کنند.

*توسعه فضای سبز و بحرانی‌تر شدن مسئله آب

پدر علم کویر‌شناسی با اشاره به اینکه سازمان محیط زیست با توسعه فضای سبز مسئله آب را حاد‌تر می‌کند، افزود: محیط زیست به جای اینکه خواستار توسعه فضای سبز شود باید منابع آلوده‌کننده هوا و آب را از بین‌ ببرد.

کردوانی با بیان اینکه وقتی فضای سبز بدون کار کارشناسی توسعه و از پوشش گیاهی پر مصرف استفاده می‌شود، طبیعی است که با کمبود آب رو به رو خواهیم شد، گفت: به نظر بنده مهم‌ترین دلیل کمبود آب افزایش تراکم‌فروشی است.

*امروزه تهران با سرطان جمعیت رو به رو شده است

وی با بیان اینکه در حال حاضر شهر‌ها آب مصرفی کشاورزی را هم می‌بلعند و حتی آب مربوط به نسل آینده را به اتمام می‌رسانند، افزود: امروزه تهران با سرطان جمعیت رو به رو شده است که این خود بسیار نگران‌کننده در وضعیت آب، هوا و پوشش گیاهی است تا حدی که به فکر انتقال پایتخت افتادیم.

پدر علم کویر‌شناسی با اشاره به اینکه چرا باید وضعیت کشاورزی را سخت‌ کنیم تا مجبور به واردات مواد غذایی از خارج از کشور شویم، اظهار داشت: باید به کشاورزی توجه کنیم و اگر قرار است آب مصرفی آنها کاهش یابد به دنبال حمایت از محصولات کشاورزی باشیم و وزارت جهاد‌کشاورزی کود و بذر مناسب در اختیار کشاورزان قرار دهد تا تولیدات بهتر شود.

*تکلیف هر سازمان در قبال اصلاح الگوی مصرف آب

کردوانی با اشاره به اینکه باید نوع مصرف آب چه در کشاورزی و چه شهر‌ها تغییر یابد، عنوان کرد: هر سازمانی باید خود را در راستای کاهش و اصلاح الگوی مصرف آب، خود را سهیم  و موظف بداند.

وی ادامه داد: حتی باید نظام‌مهندسی در خصوص نصب شیر و دوش کم مصرف در منازل اقدام کند تا شاهد اصلاح الگوی مصرف آب باشیم. همچنین شهرداری به کاشت درختان با مصرف کم آب اقدام کند نه چمن که نیاز به آب بسیار دارد./تسنیم