دفن ۱۷۰۰ تن سیب زمینی با کدام توجیه؟!

آیا با مسؤولان بی تدبیر در خصوص امحای سیب زمینی ها برخورد می شود؟ به هر حال این اتفاقی است که رخ داده و شاید آخرین بار نباشد و بار دیگر شاهد فاسدشدن حاصل دسترنج کشاورزان مظلوم استان فارس باشیم.

به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری تسنیم، در روزهای اخیر شاهد انتشار اخبار و گزارش هایی درباره دفن یک میلیون و هفتصد هزار کیلو سیب زمینی در رسانه ها هستیم. همان گونه که اشاره کردید، در روزهای اخیر خبر دفن ۱۷۰۰ تن سیب زمینی کشاورزان فسا و داراب رسانه ای  شد؛ اتفاقی که علاوه بر حاشیه دار بودن آن، ۶۲۰ میلیون تومان از پول بیت المال را به زیر خاک برد.

ماجرا از این قرار است که مسؤولان جهاد کشاورزی استان فارس برای تنظیم بازار، اقدام به امحا کردن بیش از ۱۷۰۰ تن سیب کردند. مدیر تعاون روستایی فارس با تشریح عملکرد تعاون روستایی فارس در ۶ ماه گذشته به بهترین اقدام این سازمان اشاره کرد و گفت: در این مدت سازمان تعاون روستایی در حوزه بازرگانی به منظور تنظیم بازار سیب زمینی،  اقدام به خرید و امحای بیش از ۱۷۰۰ تن سیب زمینی در فارس کرده است. در این اقدام سازمان تعاون روستایی، سیب زمینی های برداشت شده از شهرهای فسا و داراب را که دارای پایین ترین حد کیفیت بودند را از کشاورزان به قرار هر کیلو ۳۶۰ تومان خریداری کرده و مجموع آن ها را معدوم کرد که در این اقدام ۶۲۰ میلیون تومان پول بیت المال به منظور تنظیم بازار سیب زمینی از دست رفته است.
برای تولید هر یک کیلوگرم سیب زمینی، ۲۱ لیتر آب مصرف می شود، حالا اگر ضررهای هنگفت مالی این حجم از فساد احتمالی سیب زمینی ها را کنار بگذاریم، چقدر از آب استان خشک فارس را به هدر داده ایم؟ کاش مسؤولان، سیب زمینی را در سبد کالا بین مستمندان تقسیم می کردند که هم سیب زمینی ها فاسد نشوند و هم تناقضات حمایت از کشاورز داخلی و خارجی کم رنگ شود.
از سوی دیگر در ۱۳ شهریور هم مسؤول انبار تعاونی روستایی سیدان مرودشت هم خبر از فاسد شدن ۷۰ تن سیب زمینی  در انبارهای این تعاونی داده بود. کشاورز گفت: اداره بازرگانی این شهرستان اوایل مردادماه با هدف تنظیم بازار، حدود ۲۰۰ تن سیب زمینی با قیمت کیلویی ۳۶۰ تومان از کشاورزان خریداری کرد اما بر اثر نگهداری نامناسب، نبود فضای کافی و استاندارد، بیش از ۷۰ تن از این سیب زمینی ها کاملا فاسد شد و از بین رفت.
بعد از رسانه ای شدن این موضوع گمان می رفت مسؤولان جهاد کشارزی و تعاون روستایی فارس در پی چاره اندیشی  باشند اما این خیال خام بود! چراکه ۲ ماه بعد، ۵ آبان، روزنامه خبرجنوب تیتر زد؛ فارس ۱۷۲۳ تن سیب زمینی را زیر خاک کرد!
در واکنش به این اقدام غیرقابل توجیه، نماینده مقام معظم رهبری در استان فارس در دیدار با دانشجویان بسیجی  دانشگاه های شیراز در واکنش به امحاء ۱۷۰۰ تن سیب زمینی گفت: در مورد مسائل کشاورزان و مشکلات آن ها کار از تذکر به مسؤولین گذشته است. ده ها بار با مسؤولان صحبت شده است و نتیجه ای حاصل نشده است. با توجه به مشکل خشک سالی و اقلیم استان باید از توضیح دادن شرایط فراتر برویم و واقعیت این شرایط را بپذیریم و با آموزش های لازم و کشت مناسب و نوع آبیاری بتوانیم با این واقعیت موجود کنار بیاییم.
آیت الله ایمانی یادآور شد: مسأله های مشابهی چون امحاء خیار و گوجه فرنگی و هنداونه نیز بوده است که زمین کشاورزی با بار درون آن شخم خورده است. متأسفانه تا به حال گوش شنوایی برای این کار ندیدم.
نماینده مقام معظم رهبری در استان فارس در ادامه افزود: کاری که امروز در امحاء انجام داده اند، غلط بوده و این غلطی  روشن است. عده ای از کارشناسان کم تعهد به بهانه تنظیم بازار به این فرم کلاهی بر سر ما می گذراند.
وی  افزود: سه برابر تولید برخی از محصولات صنایع در داخل، گاهی ورود محصولات با کیفیت کمتر در وزارت خانه ها داریم که این ها همه به بهانه تنظیم بازار است.
مسؤول بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز هم در واکنش به اقدام مسؤولین جهاد کشاورزی استان فارس گفت: این اقدام غیرمنطقی نه تنها هیچ ادله شرعی، اخلاقی و عرفی ندارد بلکه از نظر اقتصادی مستقیما با سیاست های اقتصاد مقاومتی در تضاد است.
عباس توانا گفت: مسؤولین جهاد کشاورزی با چه بینشی این اقدام را مرتکب شده اند؟ می گویند می خواهیم قیمت بازار را کنترل کنیم، آخر به چه قیمتی؟ کنترل قیمت بازار با تعیین الگوی کشت مناسب امکان پذیر است نه این که نعمت خدا را که مردم بسیاری به آن محتاجند را چال کنیم. مسؤولین تعاون روستایی اگر هنر دارند، الگوی کشت مناسب را تعیین نمایند تا شاهد تولید مازاد بر نیاز مصرف کنندگان نباشیم نه این که با چال کردن ۱۷۰۰ تن سیب زمینی،  صورت مسأله را پاک کنند.
دانشجوی ارشد اقتصاد دانشگاه شیراز تصریح کرد: این اقدام مضحک و غیرعقلانی یقینا ضربات جبران ناپذیری به اقتصاد استان و کشور وارد آورد؛ تنظیم بازار با دفن هزاران کیلو سیب زمینی زمانی که ده میلیون مددجو داریم که با توزیع ۵ کیلو سیب زمینی می توان کاری کرد که ۳۴۰۰۰۰ خانواده ولو برای چند شب در همین اطراف خودمان گرسنه سر بر بالین نگذارند.
دفن این مقدار سیب زمینی در حالی صورت پذیرفت که هزاران ساعت وقت و توان کشاورزان عزیز، میلیون ها لیتر آب در اوج بی آبی کشور، ظرفیت زمین های مستعد کشاورزی، هزینه های فراوان آفت زدایی و همه آنچه برای تولید یک محصول کشاورزی به آن نیاز است، در کنار ۶۲۰ میلیون تومان از پول بیت المال که صرف خرید ۱۷۰۰ تن سیب زمینی از کشاورزان شده بود، با یک تصمیم و اقدام غلط، در استان فارس دفن شدند! و جالب است که بهجت حقیقی، مدیر تعاون روستایی فارس دفن صدها تن سیب زمینی را یکی از اقدامات شایسته و برجسته خود دانسته و با افتخار اعلام می کند، ما برای تنظیم بازار ۱۷۰۰ تن سیب زمینی را معدوم کردیم! حتی اگر از بی برنامگی و سیاست گذاری های اشتباه بی پایان مسؤولان بگذریم که سال هاست گریبان صنعت کشاورزی ما را گرفته و موجب شده است که همواره در توازن تولیدات کشاورزی دچار مشکل باشیم، نمی توان از چنین اقدامی در دفن سرمایه های کشور عبور کرد. در حالی که مسؤولان ذی ربط در ساده ترین راه حل می توانستند، این ۱۷۰۰ تن سیب زمینی را در قالب بسته های حمایتی در بین صدها خانواده مستمند یا تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار دهند که البته این کار را نکردند!
اما از نگاهی دیگر اعطای نشان بی کفایتی به مسؤولان بخش کشاورزی شیراز، خوشبینانه ترین و غیرسیاسی ترین موضوعی بود که درباره دفن این حجم از سیب زمینی مطرح شد، چراکه برخی معتقدند، پخش این مواد غذایی در آستانه انتخابات مجلس، همان جنجالی را ایجاد می کرد که حامیان امروز دولت تدبیر و امید برای دولت نهم به پا کردند؛ در آستانه انتخابات سال ۱۳۸۸ دولت نهم برای تنظیم بازار و برای جلوگیری از معدوم شدن صدها تن سیب زمینی، به توزیع آن در میان خانواده های نیازمند مبادرت کرد که این اقدام دولت وقت، با جنجال آفرینی  رسانه های زنجیره ای اصلاح طلب روبه رو شد که از آن به عنوان خرید رأی با سیب زمینی نام بردند!
اما ذکر چند نکته ضروری است؛ ۱- اولا چرا مدیران ما عادت دارند علاج واقعه بعد از وقوع کنند؟! چرا به گفته شیبانی مدیرکل سابق تعاون روستایی فارس، قبل از این که سیب زمینی از کشاورزان خریداری شود، بازار فروش آن فراهم نشد.
۲- سکوت آگاهانه و معنادار مسؤولین و نماینده های استان فارس در مجلس علی رغم هشدارها را چگونه باید تفسیر کرد؟
۳- چه کسی باید به واقعیت های کشاورزی در فارس توجه کند؟ این که سردخانه وجود ندارد، کارخانه تولید چیپس و… و صادرات هم به مشکل برخورده، چه کسی باید چاره اندیشی کند؟ آیا وزیر جهاد کشاورزی و مسؤولین این سازمان در فارس در این باره مسؤول نیستند؟ حجتی مدتی پیش با سفر به فارس، عمق این مصائب را از نزدیک مشاهده کرد و گفت: «در استانی که ۱۳ میلیون تن محصول کشاورزی تولید می شود. ظرفیت تمامی سردخانه های  نگهداری محصولات تولیدی اش به ۴۰ هزار تن هم نمی رسد.»
۴- آیا با مسؤولان بی تدبیر در خصوص امحاء سیب زمینی ها برخورد می شود؟ به هر حال این اتفاقی است که رخ داده و شاید آخرین بار نباشد و بار دیگر شاهد فاسدشدن حاصل دسترنج کشاورزان مظلوم استان فارس باشیم، اما ریشه چنین اتفاقاتی را جدا از لجاجت برخی کشاورزان بر کشت بیش از اندازه محصولی خاص، باید در چنته مدیران جستجو کرد. مدیرانی که به جای اهمیت دادن به تولید، به برخی روش های آمریکایی متوسل می شوند و مثل سیاستمداران این کشور، برنج را به دریا می ریزند تا وضعیت بازار را متعادل نگه دارند!