۶ برند زعفران تقلبی اعلام شد

مدیرکل استاندارد استان تهران با اعلام اسامی ۶ برند تقلبی زعفران به مردم، هشدار داد که این زعفران‌ها، بیماری‌زا هستند.

به گزارش اگری پرس به نقل از مهر، مسلم بیات با تاکید بر ضرورت دقت در مصرف زعفران‌های استاندارد، گفت: با توجه به تقلب های گسترده در خصوص فرآورده زعفران که مشمول استاندارد اجباری است، بازرسی‌های جدی در این زمینه از بازار مولوی تهران انجام و منجر به کشف ۶ برند زعفران تقلبی و غیراستاندارد با نام‌های تجارتی «ممتاز مادر»، «نمونه قائنات»، «ایران زمین»، «ممتاز یاقوت» و «کادوی خراسان» و «بیلُند» شد.

مدیرکل استاندارد استان تهران با بیان اینکه حتی قسمت قابل توجهی از زعفران‌های تقلبی منشا گیاهی ندارند، افزود: این زعفران‌ها عموما در کشورهای اطراف و با مواد قندی نشاسته‌ای و بعضا توسط رنگ‌های مصنوعی صنعتی و غیرمجاز نظیر تارترازین با قدرت رنگدهی بالا و تاثیرات سرطانزایی، تولید می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه این زعفران‌ها چند برابر قیمت تمام شده به فروش می‌رسند، تصریح کرد: این زعفران‌‌ها به صورت کاملا سنتتیک و با اختلاط محصول گیاهی اصلی با بافت مشابه تهیه می‌شوند.

این مقام مسئول با تاکید بر این نکته که زعفران‌های مذکور به دلیل بسته‌‌بندی در منازل و جعل نشان استاندارد، به سختی قابل ردیابی هستند، خاطرنشان کرد: بی‌شک تقلب در فراورده زعفران بسیار بیشتر از آن است که ما تاکنون شناسایی کرده‌ایم، لذا مصرف‌کنندگان حتما باید به داشتن کدرهیابی در این محصولات توجه و از مراکز خرید معتبر زعفران تهیه کنند.

بیات در پایان برای حصول اطمینان از سلامت محصول و اعتبار پروانه کاربرد علامت استاندارد، کد ده رقمی مندرج در زیر علامت استاندارد را به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۷ ارسال و کنترل کنند.