به گزارش اگری پرس به نقل از مهر، مسلم بیات با تاکید بر ضرورت دقت در مصرف زعفران‌های استاندارد، گفت: با توجه به تقلب های گسترده در خصوص فرآورده زعفران که مشمول استاندارد اجباری است، بازرسی‌های جدی در این زمینه از بازار مولوی تهران انجام و منجر به کشف ۶ برند زعفران تقلبی و غیراستاندارد با نام‌های تجارتی «ممتاز مادر»، «نمونه قائنات»، «ایران زمین»، «ممتاز یاقوت» و «کادوی خراسان» و «بیلُند» شد.

مدیرکل استاندارد استان تهران با بیان اینکه حتی قسمت قابل توجهی از زعفران‌های تقلبی منشا گیاهی ندارند، افزود: این زعفران‌ها عموما در کشورهای اطراف و با مواد قندی نشاسته‌ای و بعضا توسط رنگ‌های مصنوعی صنعتی و غیرمجاز نظیر تارترازین با قدرت رنگدهی بالا و تاثیرات سرطانزایی، تولید می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه این زعفران‌ها چند برابر قیمت تمام شده به فروش می‌رسند، تصریح کرد: این زعفران‌‌ها به صورت کاملا سنتتیک و با اختلاط محصول گیاهی اصلی با بافت مشابه تهیه می‌شوند.

این مقام مسئول با تاکید بر این نکته که زعفران‌های مذکور به دلیل بسته‌‌بندی در منازل و جعل نشان استاندارد، به سختی قابل ردیابی هستند، خاطرنشان کرد: بی‌شک تقلب در فراورده زعفران بسیار بیشتر از آن است که ما تاکنون شناسایی کرده‌ایم، لذا مصرف‌کنندگان حتما باید به داشتن کدرهیابی در این محصولات توجه و از مراکز خرید معتبر زعفران تهیه کنند.

بیات در پایان برای حصول اطمینان از سلامت محصول و اعتبار پروانه