۱۵۰ هزار تن شکر از برزیل خریداری شد/ واردات شکر از برزیل

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: قبل از توافق هسته‌ای ۱۵۰ هزار تن شکر خام از برزیل خریداری شده، ولی هنوز این مقدار شکر به کشور وارد نشده است.

agripress0055به گزارش اگری پرس  علی قنبری مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، گفت: قبل از توافق هسته‌ای ۱۵۰ هزار تن شکر خام از برزیل خریداری شده، ولی هنوز این مقدار شکر به کشور وارد نشده است.

وی هدف از واردات این مقدار شکر را مصرف داخلی عنوان کرد و گفت: شکر خریداری شده پس از واردات برای تصفیه و فرآوری در اختیار کارخانجات داخلی قرار می‌گیرد و سپس به مصرف داخلی خواهد رسید.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این سؤال که رویترز اعلام کرده که ایران از ابتدای امسال ۲۰ هزار تن شکر وارد کرده، گفت: شرکت بازرگانی دولتی از ابتدای امسال شکر وارد کشور نکرده، اما ممکن است بخش خصوصی اقدام به واردات شکر کرده باشد.

قنبری در پاسخ به این سؤال که آیا اقدامی در مورد واردات شکر و صادرات مجدد آن تاکنون انجام شده، گفت: برای تأمین بخشی از شکر مورد نیاز عراق قراردادی با کشور عراق بسته شده، تا ما شکر مورد نیاز آنها را از کشورهای دیگر وارد کرده و پس از فرآوری و تصفیه آن را به عراق صادر کنیم.

وی افزود: شرکت بازرگانی دولتی است و اگر تشخیص دهیم واردات و صادرات مجدد شکر صرفه اقتصادی دارد، این کار را انجام می‌دهیم، اما تاکنون اقدامی در این زمینه انجام نشده است.