واردات خوراک دام ۱۱۴درصد افزایش یافت/ هر کیلو خوراک دام وارداتی ۲.۱۱ دلار

مدیرعامل شرکت هماهنگی کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان کشور اظهار داشت: در سال ۹۴ ارزش واردات خوراک آماده دام ۴۳٫۶۵ میلیون دلار بود که نسبت به سال قبل ۱۱۴ درصد افزایش داشته و از نظر وزنی نیز ۷۲ درصد رشد داشته است.

به گزارش اگری پرس مجید موافق قدیری در گفت‌وگو با  خبرگزاری فارس، گفت: صادرات غیر نفتی به ویژه کالاهای کشاورزی ضمن ایجاد ارزش افزوده بالا، وضعیت اشتغال در جامعه جوان ایران را بهبود ‌می‌بخشد و سبب کسب درآمد ارزی برای تامین نیاز وارداتی در کشور می‌شود.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران افزود: همچنین ضریب تاثیرپذیری کشور از تحولات سیاسی و اقتصادی جهانی که به واسطه تکیه بر اقتصاد نفتی به وجود می‌آید، را کاهش می‌دهد.

 وی افزود: در تحولات نوین اقتصاد جهانی که به سمت حذف کلیه موانع غیرتعرفه‌ای و کاهش تعرفه‌ها حرکت می‌کند، به منظور افزایش سهم کشور در اقتصاد جهانی و دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی پایدار، جهش صادراتی امری الزامی بوده و عزم جدی می‌طلبد.

موافق قدیری اظهار داشت: بخش صادرات در خوراک دام، طیور و آبزیان از طریق منافع جانبی حاصله قادر خواهد بود تا بر بهره‌و‌ری کل عوامل تولید زنجیره تامین پروتئین حیوانی در کشور اثر مثبت بگذارد و امکان افزایش کل تولید اقتصاد دامپروری را فراهم آورد.

وی تصریح کرد: در این حال بخش‌های غیرصادراتی صنعت کشاورزی نیز به طور غیرمستقیم به دو طریق استفاده از خدمات مدیریتی، استراتژی بازاریابی و بهبود تکنولوژی و همچنین توسعه حمل و نقل و ارتباطات و خدمات جانبی به واسطه رشد بخش صادراتی در بخش از منافع ناشی از افزایش صادرات بهره‌ می‌برند.

این فعال اقتصادی بیان داشت: بهره‌وری عوامل صادراتی در بخش کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان ایران به دلیل استفاده از نیروی کار متخصص‌تر، فن‌آوری‌ برتر و تقویت تحرک عوامل تولید از بهره‌وری بخش غیر صادراتی بسیار بالاتر است.

رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران، با بیان اینکه به طور کلی تجارت، منجر به افزایش تخصص و کارآیی در بخش­های صادراتی شده و در نهایت باعث تخصیص مجدد منابع از بخش­های غیرتجاری و غیرکارآ به بخش‌های تجاری می‌شود، گفت: این پدیده می‌تواند به رشد تولید صنعت خوراک دام و در نهایت دامپروری کشور کمک نماید.

وی بیان داشت: ضمن اینکه رشد صادرات بر رشد تولید، اثرات جانبی نظیر افزایش بهره‌وری عوامل تولید، کارآیی در تخصیص منابع، پیشرفت تکنولوژی و استفاده از تکنولوژی‌های نوین، فراهم آوردن امکان بهره‌گیری از صرفه‌های ناشی از مقیاس و افزایش تخصص نیروی کار را نیز در صنعت کارخانجات خوراک دام ، طیور و آبزیان دارد.

موافق قدیری با بیان اینکه متاسفانه به دلیل عدم نقدینگی کافی، رکود تورمی در بازار، عدم شناخت کافی از رقبا و بازارهای هدف صادراتی، بروکراسی های پیچیده اداری، مشکلات و مسائل بانکی، موازی کاری دستگاه‌های اجرایی و عوامل متعدد دیگر باعث شد تا ارزش صادرات خوراک دام، طیور و آبزیان در سال ۱۳۹۴ به نسبت سال قبل ۵۵ درصد کاهش و میزان صادرات این محصولات نیز ۵۸ درصد کاهش داشته باشد.

مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت هماهنگی کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان کشور اظهار داشت: در سال ۹۴ ارزش واردات خوراک دام ۴۳٫۶۵ میلیون دلار بود که نسبت به سال قبل ۱۱۴ درصد افزایش داشته است، ضمن اینکه از نظر وزنی نیز ۷۲ درصد رشد داشته است.

موفق قدیری قیمت پایه هرکیلو خوراک دام، طیور و آبزیان صادراتی در سال ۱۳۹۴ را ۵۳ سنت (در سال ۱۳۹۳ این رقم ۴۹ سنت بود) و قیمت پایه هر کیلو خوراک دام، طیور و آبزیان وارداتی در سال ۱۳۹۴ را ۲ دلار و ۱۱ سنت (در سال ۱۳۹۳ این رقم ۱ دلار و ۶۹ سنت بود) برشمرد.

وی ارزش واردات کنجاله سویا در سال ۱۳۹۴ را ۷۱۰ میلیون و ۱۴۶ هزار دلار عنوان کردند که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش ۴۷ درصد و از نظر وزنی ۳۳ درصد کاهش یافته است.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران همچنین ارزش واردات ذرت دامی در سال ۱۳۹۴ را ۱ میلیارد و ۴۰۵ میلیون دلار طرح و تصریح کرد: نسبت به سال قبل از نظر ارزش و قیمت ۲۲ درصد و از نظر وزنی ۳ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی بیان داشت: ارزش واردات جو در سال ۹۴ در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۳ ، ۱۵ درصد کاهش (۴۶۶ میلیون دلار بوده است) و گندم دامی ۳۸ درصد افزایش داشته است.

وی تاکید کرد، ارزش واردات غیرنفتی کشور در سال ۹۴، ۴۱ میلیارد و ۴۹۹ میلیون دلار بوده که سهم ذرت دامی ۳٫۴ درصد، سهم جو ۱٫۱ درصد و سهم کنجاله سویا ۱٫۷ درصد بوده است.

رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران ارزش صادرات صنایع غذایی کشور در سال ۱۳۹۴ را ۲ میلیارد و ۴۹۴ میلیون دلار عنوان و تاکید کرد، سهم خوراک دام، طیور و آبزیان از این رقم ۰٫۹ درصد بوده است.

وی همچنین ارزش واردات صنایع غذایی در سال ۱۳۹۴، ۳ میلیارد و ۸۷۶ میلیون دلار عنوان کرد که سهم خوراک دام، طیور و آبزیان ۰٫۵ درصد بوده است.