همکاری استان فارس با کشور فرانسه در کشت هیبریدهای جدید کلزا

در راستای دومین سال همکاری بین استان فارس با کشور فرانسه در کشت ارقام هیبرید کلزا در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان فارس قرار گرفت.

به گزارش اگری پرس به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ کارشناس مسئول کلزا و دانه های روغنی سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: در راستای ادامه همکاری های بین المللی بین استان فارس و کشور فرانسه و  به منظور انتقال دانش فنی و تکنولوژی و با توجه به نتایج خوب بدست آمده از کشت ارقام هیبرید کلزا پارسال در استان و کسب رکوردهای کشوری در تولید این ارقام، در سال زراعی ۹۵-۹۴ برای دومین سال متوالی کشت هیبریدهای جدید درمناطق سردسیری و معتدل استان در دستور کار سازمان جهادکشاورزی استان فارس قرار گرفت.

رشیدی افزود: به همین منظور کارگاه آموزشی دو روزه با همکاری شرکت اورالیس فرانسه با حضور کارشناس فرانسوی و حدود ۱۳۰ نفر متشکل از کارشناسان جدید، کارشناسان و محققان مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان در شیراز  برگزار شد.

 وی افزود: در این کارگاه کارشناسان با آخرین دستاوردها و تکنولوژی روز دنیا در خصوص تولید و افزایش عملکرد کلزا آشنا شدند و با توجه به استقبال کشاورزان و پتانسیل استان فارس در تولید بالای این ارقام این کارگاه در مراحل داشت و برداشت در ماههای آتی نیز برگزار خواهد شد.

رشیدی خاطر نشان کرد: از مزایای استفاده از ارقام هیبرید کلزا می توان به رشد سریع اولیه، مقاوم به سرما، یکنواختی سبز شدن، صرفه جویی در مصرف بذر، کاهش هزینه های تولید، قدرت شاخه دهی بالا، یکنواختی در گلدهی، عدم ریزش دانه و غلاف، افزایش عملکرد و تولید در مقایسه با ارقام موجود و افزایش در آمد کشاورزان اشاره کرد.

وی افزود: بر اساس بازدیدهای صورت گرفته توسط کارشناسان فرانسوی از مزارع کلزای کشت شده در استان فارس، مزارع یاد شده به دلیل رعایت اصول فنی و استانداردهای جهانی کاشت و داشت، با مزارع کشت شده در کشور فرانسه قابل رقابت هستند.

این مقام مسئول ادامه داد: در سال زراعی ۹۴-۹۳ استان فارس با دارا بودن مقام اول سطح کشت این ارقام در کشور پیشتاز اجرای این برنامه در سطح کشور است و این همکاری به مدت پنج سال ادامه خواهد داشت.

در سال زراعی امسال دو مزرعه به عنوان مزرعه الگوئی هرکدام با ۱۹ رقم جدید کلزا در طرح pvs در دو شهرستان استان (شیراز و خرامه) به منظور مقایسه عملکرد این ارقام کشت شده و پیش بینی می شود که عملکردهای بسیار خوبی از این ارقام به دست آید.