فروش جهانی خرمای ایران به نام انگلیس/خرما هم مثل نفت خام فروشی می‌شود

مدیر باغبانی جهادکشاورزی خوزستان با بیان اینکه خرمای ایران مانند نفت به صورت خام صادر می‌شود و اگر ارزش افزوده بر روی آن انجام شود دیگر آن را نمی‌خرند گفت:برند‌های انگلیسی درحالی در بازار‌های جهانی حضور مناسبی دارند که خرمای خود را از ایران می‌خرند.

به گزارش اگری پرس، حلیم کوتی درباره وضعیت کیفی خرمای تولید شده در کشور اظهار کرد: در بخش‌هایی مانند بوشهر و بندرعباس مقداری ضایعات خرما وجود دارد اما در منطقه ای مانند خوزستان نه تنها ضایعات وجود ندارد بلکه رقم آن  تجاری و صادراتی است.

وی  با اشاره به اینکه تمام خرمای استعمران خوزستان صادرات می‌شود افزود:  محصول خرمای ما تنها  دارای ضایعات جزئی بوده که  در زمان برداشت صورت می گیرد و از آن  به عنوان ریزش نام‌برده می‌شود.

معاون امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ادامه داد: در برخی‌ از  مناطق تولیدکننده خرمای کشور ، با توجه به اینکه  این محصول قیمت ناچیزی دارد به مصرف خوراک دام میرسد.

وی در باره زمان برداشت محصول جدید خرما گفت: خرما در حال خارک شدن است و رطب از اویل تیر ماه و خرمای استعمران از اواسط شهریورماه برداشت می‌شود، بنابراین خرمای تازه از اواخر ماه رمضان به بازار می‌آید.

کوتی درباره وضعیت صادرات خرما  گفت: مشکلی پیش روی صادرات خرما وجد ندارد، به‌طوری‌که کارگاه‌ها تمام محصولات خریدای شده را صادر کرده اند و خرید خود (از کشاورزان) را بر اساس ثبت سفارشات خارجی انجام می‌دهند، اما متأسفانه خام فروشی خرما مانند صادرات سایر محصولات صادراتی مثل نفت، زعفران و پسته در جریان است.

وی با بیان اینکه ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر بر روی خرما در کشورهای ثانویه صادرکننده این محصول انجام  و سود بیشتری نصیب آنها می‌شود اظهار داشت: در صورتی که ارزش افزوده بیشتری نیز بر روی خرما انجام شود آن را از ایران نمی‌خرند و برندهایی از کشور هایی مانند انگلستان مشتری خود را از گذشته در بازارهای جهانی دارد.

وی افزود: کشورهای اروپایی، روسیه و امارات خرمای ما را خریداری می‌کنند و به کشورهای دیگر صادر می‌کنند و امارات با وجود اینکه تولید بالایی دارد خود وارد کننده این محصول برای صادرات مجدد است.

کوتی در پایان گفت: در بازاری که کشورهای بزرگ صادر کننده خرما ( فرآوری شده) در اختیار دارند ایران حضوری در آن ندارد.