غافلگیری مردم از افزایش قیمت ها در ماه رمضان/ ستاد تنظیم بازار چه می کند؟

در حالی که انتظار مردم این است که ستاد تنظیم بازار با عمل به وظایف و مسئولیت های ذاتی خود، در جهت سامان دهی به قیمت ها در ماه رمضان اقدام کند، هیچ خبری از عملکرد و موضع گیری این ستاد نیست؟

به گزارش خبرنگار اگری پرس، این روزها گرانی، کاهش قدرت خرید و رکود موضوعاتی است که برای اکثر مردم ملموس است، اما مسئولان بدون چاره اندیشی به راه خود ادامه می دهند؛ درحالی که دراین میان سفره مردم هر روز کوچک تر و حسرت های بر دل مانده بیشتر می شود.
هر ساله با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان احتمال افزایش قیمت اقلام پر مصرف مانند گوشت قرمز و مرغ، برنج، خرما، حبوبات، قند و شکر در این ماه به یکی از دغدغه‌های مالی خانواده‌ها تبدیل می شود.
شنیدن خبری مبنی بر گرانی مرغ تنها چند روز مانده به ماه مبارک رمضان، از سوی دیگر گران شدن حبوبات و گوشت قرمز در هفته گذشته موضوعی بود که برای مردم تأمل برانگیز شد.
اولین سوالی که در قبال این گرانی ها برای مردم پیش می آید این است که نقش دولت در تنظیم بازار کجاست؟
قیمت انواع کالاهای مصرفی و اساسی در یک‌ماهه ابتدایی سال جاری افزایش‌ زیادی داشته و روند افسارگسیخته‌ای پیداکرده است به‌طوری که در ابتدای سال جاری قیمت شیر ۲۰۰ تومان در هر لیتر افزایش داشته و سایر محصولات لبنی نیز رشد قابل توجهی در قیمت ها داشته اند. به طور مثال خامه پاستوریزه ۲ هزار و ۵۰۰ تومانی (۲۰۰ گرم با چربی ۳۰ درصد) یک برند پرفروش با حدود ۱۷ درصد افزایش قیمت به ۳ هزار تومان رسید.
قیمت آب‌میوه و شربت میوه نیز افزایش ۱۲ و نیم درصدی تا ۲۵ درصدی داشت. قیمت هر آب آشامیدنی نیم‌لیتری از ۶۰۰ تومان سال گذشته به ۷۰۰ تومان و آب آشامیدنی یک و نیم لیتری از هزار تومان به هزار و ۱۰۰ تومان افزایش یافته است.
همچنین شاهد افزایش تداوم گران‌فروشی گوشت گوسفندی و برنج ایرانی در بازار بودیم به‌طوری‌که گوشت شقه گوسفندی در سطح شهر حدود ۴۰ هزار تومان و نوع راسته این محصول تا ۷۰ هزار تومان نیز قیمت پیداکرده است. قیمت برنج نیز در سال جاری افزایش قیمت بی‌سابقه‌ای داشته است به‌طوری که هر کیلوگرم برنج ایرانی بر اساس گزارش‌های میدانی انجام‌شده در بازار مصرف تهران قیمتی حدود ۱۰ تا ۱۷ هزار تومان دارد.
علاوه بر آن نیز بر اساس آمار رسمی بانک مرکزی شاهد افزایش چشمگیر قیمت کالاهای اساسی نسبت به سال گذشته هستیم. افزایش ۳۰درصدی تخم‌مرغ، ۴۵درصدی برنج ایرانی، ۵۰درصدی نخود، ۲۶درصدی لوبیاچیتی، ۶۶درصدی سیب درختی، ۳۲درصدی سبزی؛ ۱۶درصدی گوشت گوسفندی، ۳۵درصدی گوشت مرغ و ۲۷درصدی گوجه‌فرنگی شاهد دیگری برای این است که مردم بگویند نقش دولت در تنظیم بازار کجاست؟

مقایسه افزایش قیمت ها در ماه مبارک امسال نسبت به سال گذشته چشم گیر است به نظر می رسد که هنوز معاون اول و معاون اجرایی رئیس جمهور در فضای انتخابات باقی مانده اند. چرا که در یک ماه منتهی به انتخابات شاهد روند افسار گیسخته قیمت ها بودیم و دلیل آن چیزی جز رها کردن بازار از سوی مسئولان نبود.
سکان کشتی ستاد تنظیم بازار که در تعیین قیمت کالاهای اساسی و مصرفی مردم تأثیر به‌سزایی دارد و این وظیفه حاکمیتی به آن سپرده‌ شده است در آستانه انتخابت بدون سکان‌دار ماند تا محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور و با حفظ سمت رئیس ستاد تنظیم بازار، مسئولیت ریاست ستاد انتخابات حسن روحانی و اسحاق جهانگیری را برای دور دوازدهم ریاست جمهوری به‌عهده داشته باشد و همین موضوع باعث شد تا قیمت ها بدون ضابطه در دوران نزدیک به انتخابات افزایش یابد.
اکنون با گذشت روزهای انتخابات و روند صعودی افزایش قیمت ها می توان گفت که تأثیر فضای انتخاباتی همچنان روی بازار باقی مانده است.
به طور مجزا افزایش قیمت مرغ و به تبع آن گرانی تخم مرغ یکی از مواردی است که این روزها با آن روبرو بوده ایم و اکنون که مردم مرغ را با قیمت ۷ هزار تومان خریداری می کنند دبیر انجمن مرغ گوشتی می گوید که قیمت مرغ باید ۸۵۰۰ تومان شود.
اما دلیل وی درباره این رقم چیست؟
محمد یوسفی، دبیر انجمن مرغ گوشتی می گوید: قیمت ذرت و سویا به یکباره در یک هفته اخیر افزایش یافت به طوری که هر کیلوگرم ذرت از ۷۶۰ تومان به ۹۰۰ تا ۹۲۰ تومان و هر کیلوگرم سویا از ۱۴۲۰ تا ۱۴۵۰ تومان به ۱۵۶۰ تا ۱۶۰۰ تومان در درب مرغداری رسید.
وی با بیان اینکه افزایش قیمت نهاده های دام و طیور در کنار قیمت جوجه یکروزه، بر هزینه‌های تولیدکنندگان تاثیر گذار است میگوید: از مرغداران خواسته‌ایم برای جلوگیری از زیان بیشتر قیمت هر عدد جوجه یکروزه را بیشتر از ۱۵۰۰ تومان نخرند.
دبیر انجمن مرغ گوشتی ادامه داد: تولید مرغ کشور در سطح مازاد قرار دارد و این محصول با قیمت کمی به دست مصرف کنندگان می‌رسد که این امر هزینه‌های تولید را پوشش نمی‌دهد.
یوسفی ادامه می دهد: در حالی که هر کیلوگرم مرغ با توجه به هزینه‌های فعلی تولید باید ۸۵۰۰ تومان باشد در میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران ۶۵۰۰ تا ۶۶۰۰ و در سطح شهر ۶۸۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد.
نکته مهم در این بازار رو به صعود قیمت ها، رفتار وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت است. این دو وزارتخانه درحالی درباره دلایل گرانی کالاهای اساسی در آستانه ماه رمضان توپ را به زمین یکدیگر می‌اندازند که قیمت اقلام پرمصرف روند صعودی به خود گرفته‌اند.
به دنبال گرانی برخی اقلام پرمصرف، محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در خصوص افزایش قیمت گوشت، برنج و حبوبات خواستار توضیحات این سازمان به معاون اول رئیس‌جمهور شد.
نعمت‌زاده با ابراز تاسف نسبت به افزایش شدید قیمت گوشت، برنج و حبوبات، اظهار کرد: با وجود این‌که در دولت یازدهم، ارز برای واردات گوشت از نوع آزاد به نوع مبادله‌ای تغییر کرد تا شاهد ارزان‌تر شدن قیمت این محصول باشیم و همچنین کاهش سود بازرگانی را داشتیم، انتظار این بود که با این رویه جبران افزایش قیمت جهانی صورت گیرد.
نعمت‌زاده با بیان این‌که در بحث گوشت قرمز واردکننده هستیم، می گوید: بحث ما با دوستان‌مان در جهاد کشاورزی این است که در مورد واردات واهمه‌ای نداشته باشند و اجازه دهند این موضوع صورت گیرد تا خود به خود بازار تنظیم شود،هر چند اعتقاد داریم حل این مساله فرآیند یک یا دو روزه نیست و بتدریج شرایط مناسب می‌شود.
*دلایل گرانی برنج
مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج درباره افزایش قیمت برنج وارداتی گفت: تصمیم‌گیری‌های مقطعی از سوی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی باعث شده تا قاعده بازرگانی و فعالیت‌های تجاری بخش خصوصی برهم خورده و حتی تولیدکنندگان خارجی نیز از این نکته سوءاستفاده کنند.
کشاورز افزود: این‌که وزارت جهاد کشاورزی تنها یک دوره محدود را برای واردکنندگان مشخص کرده که باید حداکثر تا ۳۱ تیرماه خرید برنج خارجی صورت پذیرد باعث شده تا تولیدکنندگان خارجی قیمت‌ها را در این دوره افزایش دهند چون می‌دانند ما محدودیت زمانی داریم به صورتی که قیمت برنج از ثبت سفارش قبلی تا ثبت سفارش جدید ۳۰۰دلار به ازای هر تن افزایش قیمت داشته است.
وی با اشاره به افزایش قیمت خرید برنج تاکید کرد: قیمت قبلی خرید ما ۸۵۰ دلار بوده که اکنون ۱۱۵۰ دلار شده است. این افزایش قیمت خرید خارجی قطعاً در محصولات جدید به سفره مردم تحمیل خواهد شد.
*دلایل گرانی گوشت
منصور پوریان، رئیس شورای تامین‌کنندگان دام زنده کشور درباره کمبود گوشت بازار گفت: به هیچ عنوان کمبود گوشت نداریم و این دلیل افزایش قیمت در بازار نیست بلکه گرانی گوشت اکنون در لاشه صورت می‌گیرد و تولیدکننده هیچ نقشی در این زمینه ندارد.
پوریان قیمت گوشت لاشه مخلوط را ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: این قیمت برای خرید عمده تعیین شده که در نهایت حدود ۳۲هزار تومان به دست مصرف‌کننده باید برسد، اما این‌که با قیمت ‌بالاتری در بازار عرضه می‌شود مربوط به سوءاستفاده و کمبود نظارت در برخی بخش‌های توزیعی بوده است.
به گزارش اگری پرس، با وجود اینکه دو وزارتخانه پاسکاری قیمت‌های سفره افطار را دارند که وزارت جهاد مسئول است اما خبری از مدیریت نیست.
*مسئول کنترل بازار وزارت جهاد است
علی‌محمد شاعری، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به مسئولیت وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار کالاهای اساسی گفت: هر سال با فرارسیدن ایام ماه مبارک رمضان برخی اقلام با افزایش قیمت روبه‌رو می‌شوند درحالی که مسئولیت تنظیم بازار برای کالاهای اساسی با وزارت جهاد کشاورزی است.
شاعری افزود: وزارت جهادکشاورزی باید از هرگونه افزایش قیمت کالاهای اساسی در ماه رمضان جلوگیری کند و از طریق شرکت پشتیبانی به عرضه گوشت و مرغ در میادین و فروشگاه‌های پیش‌بینی شده اقدام کند و از آنجا که ذخیره کالاهای استراتژیک پیش‌بینی شده است، کمبودی در هیچ‌یک از کالاهای اساسی وجود ندارد و مردم می‌توانند بدون دغدغه کالاهای اساسی مورد نیاز خود را خریداری کنند.