حفظ جایگاه نخست جهان با تولید یک میلیون تن انار/ ارزآوری ۵ کیلو انار معادل یک بشکه نفت است

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری وزارت جهاد گفت: از ۸۲ هزار هکتار سطح زیر کشت باغات انار کشور در سال جاری پیش‌بینی می‌شود حدود یک میلیون تن انار به دست آید.

 13930716000614_PhotoAبه گزارش اگری پرس ابوالقاسم حسن‌پور مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری وزارت جهاد در گفت‌وگو با  خبرگزاری فارس گفت: از ۸۲ هزار هکتار سطح  زیر کشت باغات انار کشور، ۶۲ هزار هکتار در مرحله باروری قرار دارد.

وی با بیان اینکه سال گذشته حدود ۹۴۰ هزار تن انار در کشور تولید شد، افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال حدود یک میلیون تن از این محصول در کشور تولید شود.

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری وزارت جهاد بیان داشت: انار دارای ارقام مختلفی است که برداشت ارقام پیش‌رس آن از نیمه مرداد شروع می‌شود و این ارقام عمدتا به مصرف داخلی می‌رسد.

حسن‌پور تصریح کرد: برداشت ارقام دیررس هم از نیمه مهرماه شروع می‌شود و تا اواخر آبان ماه ادامه دارد و این بخش بیشتر جنبه صادراتی دارد.

وی با بیان اینکه زمینه صادرات انار امسال بسیار خوب است، گفت: چین، کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، کشورهای اروپایی متقاضی انار کشور هستند ضمن اینکه محدودیت صادرات انار به کره جنوبی رفع شده و امسال این محصول به کره جنوبی هم صادر می‌شود.

حسن‌پور بیان داشت: مطرح شدن آلودگی به یک نوع آفت در محصول انار مانع صادرات این میوه به کره جنوبی شد که با بررسی‌های انجام شده مشخص شده که انار ایرانی به آفتی آلوده نیست و به همین دلیل روند صادرات انار امسال به کره جنوبی از سر گرفته می‌‌شود.

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد تصریح کرد: استان‌های تولید کننده انار کشور فارس، یزد، مرکزی، اصفهان، قم، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان و سمنان است.

حسن‌پور با بیان ینکه حدود ۱۰۰ هزار تن از انار تولیدی صادر می‌شود، گفت: با انضام هزینه‌های بسته‌بندی، حمل و نقل هر کیلو انار درجه یک با قیمت ۹ تا ۱۰ دلار صادر می‌شود.

وی افزود: از ۱۰۰ هزار تن صادرات انار حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار تن به صورت میوه و بقیه بصورت رب انار و کنستانتره آن صادر می‌شود.

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد با بیان اینکه انار خاصیت دارویی فراوانی دارد، گفت: کشورهای متقاضی این میوه بیشتر به دلیل خواص سرشار دارویی این میوه آن را خریداری می‌کنند بنابراین ما هم باید بیش از صادرات به فکر فرهنگ‌سازی برای افزایش مصرف این محصول باشیم.

وی در مورد تأثیر خشکسالی‌ها بر روند تولید این محصول، گفت: امسال با مدیریت خشکسالی بر روی تولید این محصول تأثیر نگذاشت اما اگر این روند ادامه یابد ممکن است در آینده خشکسالی‌ها بر روند تولید تأثیرگذار باشد.

حسن‌پور تصریح کرد: کشورمان در تولید انار در جهان حائز رتبه اول جهانی است و بعد از ایران دومین تولید کننده این محصول آمریکا است.

وی با بیان اینکه آمار دقیقی از وضعیت و رتبه صادرات این محصول در جهان وجود ندارد، گفت: عملکرد انار در هر هکتار حدود ۲۰ تن است.

مدیرکل میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد در پاسخ به این سوال که عملکرد تولید در ایران در مقایسه با باغات آمریکا در چه وضعیتی است، تصریح کرد: آمریکا عملکرد بالاتری نسبت به ایران در تولید انار دارد اما نمی‌توان این دو کشور را از این نظر با هم مقایسه کرد.

حسن پور بیان داشت: باغات انار کشور آمریکا براساس آخرین تکنولوژی‌ها تأسیس شده است در حالی که تولید انار در ایران بصورت سنتی، در حاشیه کویر و در شرایط کم آبی است.