آبیاری نوینبه گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری فارس، علی‌مراد اکبری در حاشیه اولین گردهمایی مشترک مدیران ستادی و استانی وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی با محوریت طرح احیا و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی در جمع خبرنگاران و در پاسخ به این سؤال که میزان مصرف آب در بخش کشاورزی چقدر است، گفت: بر اساس آمار سال ۹۰ که از اطلاعات سند ملی، راندمان آبیاری و آمارنامه کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی به دست آمده مصرف آب در این بخش حدود ۷۰ میلیارد مترمکعب برآورد شده بود.

وی افزود: اما با توجه به کاهش منابع آبی در سال ۹۴ مصرف آب در بخش کشاورزی تا ۲۵ درصد کاهش یافته و به حدود ۵۷ میلیارد مترمکعب رسیده که کمتر از ۸۰ درصد کل مصرف آب در کشور است.

معاون آب و خاک و صنایع تبدیلی وزارت جهاد کشاورزی افزود: تاکنون بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سیستم‌های نوین آبیاری تجهیز شده و اگر اعتبارات مصوب سالانه اختصاص پیدا کند می‌توانیم تا ۲۰۰ هزار هکتار را سالانه به سیستم‌های نوین آبیاری تجهیز کنیم.

اکبری بیان داشت: همچنین وزارت جهاد کشاورزی این پتانسیل را دارد که در صورت تأمین اعتبار سالانه ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی را مجهز به سیستم‌های نوین آبیاری و تحت فشار کند.

معاون آب و خاک و صنایع تبدیلی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: پیشنهاد می‌شود منابع مالی پروژه‌های سدسازی که وزارت نیرو به حق در حال متوقف کردن آنهاست صرف بهینه‌سازی مصرف آب و حل این بحران در کشور شود.