۱۰ روز تا اجرای برنامه ملی پایش آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان

برنامه ملی پایش آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان از ۱۰ روز آینده در سراسر کشور با توجه ویژه دولت در اختصاص مبلغ ۵۰ میلیارد ریال برای عملیات کنترل و مقابله بیماری و تأکیدات وزیر جهاد کشاورزی آغاز می‌شود.

به گزارش اگری پرس و به نقل از ایانا، رئیس سازمان دامپزشکی کشور امروز بابت موافقت‌نامه هیئت دولت از اختصاص اعتبار ۵۰ میلیارد ریالی که برای کنترل و مقابله با بیماری آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان تشکر کرد و گفت: نگرانی‌های وزیر جهاد کشاورزی و کمک‌های به‌موقع هیئت دولت در این بخش باعث شده است که دلگرمی خاصی در سازمان دامپزشکی کشور به‌وجود آید و برای مقابله با این بیماری و سایر بیماری‌های پیش رو در صنعت دام و طیور کشور قدم‌های محکم‌تری برداریم.

مهدی خلج افزود: با تصویب این مبلغ که توسط هیئت وزیران در جلسه یکم شهریورماه سال جاری به پیشنهاد وزارت کشور و تأیید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور انجام شده است، به‌دنبال موافقت‌نامه‌های لازم هستیم تا آن را تدوین کرده و اعتبار این بخش را دریافت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در مسئله آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان به‌عنوان نخستین اقدام پس از پاک شدن کشور به سازمان جهانی هداشت دام اطلاع‌رسانی‌های لازم انجام شد و با تدابیر علمی اتخاذشده، افکار عمومی در این مسئله تنویر شد؛ بنابراین هچ نگرانی خاصی در این بخش وجود ندارد.

خلج ادامه داد: وزیر جهاد کشاورزی و دست‌اندرکاران سلامت کشور در سازمان دامپزشکی و سایر مجامع نگرانی‌های خاصی را در این مسئله داشتند که باعث شد بتوانیم با نگاهی امیدوارانه به آینده بنگریم.

وجود کمک‌های بعدی دولت برای آنفلوآنزا در صورت نیاز

رئیس سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: اعتبار اختصاص‌داده‌شده برای اقدامات حال حاضر دامپزشکی کفایت می‌کند، اما بر اساس رایزنی‌های انجام‌شده، دولت کمک‌های بعدی را با مصوبات جدیدتر در صورت نیاز در دستور کار دارد.

وی یادآور شد: با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور نیز به‌زودی مبادله موافقت‌نامه خواهیم کرد تا بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به دریافت اعتبار فوق اقدام کنیم.

خلج از اجرای برنامه ملی پایش آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان از ۱۰ روز آینده خبر داد و تأکید کرد: برنامه‌ریزی‌های مختلفی به انجام رسیده تا بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن مواد مصرفی ازجمله سوآپ و آنتی‌ژن‌های مورد نیاز برای پایش را وارد و این برنامه ملی را تا ۱۰ روز آینده در سراسر کشور اجرایی کنیم.

گفتنی است، هیئت دولت در تاریخ یکم شهریورماه سال جاری به پیشنهاد وزارت کشور و تأیید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و ابلاغ این مصوبه از سوی معاون اول رئیس جمهوری و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد که مبلغ ۵۰ میلیارد ریال به‌صورت هزینه‌ای از محل ماده ۱۰ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده ۱۲ قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور موضوع بند (م) ماده (۲۸) قانون الحاقی برخی از مواد به قانون تنظیم‌بخشی از مقررات مالی دولت (۲) مصوبه ۱۳۹۳، به‌منظور کنترل و مقابله با بیماری آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان (عملیات مراقبت و شناسایی بیماری، پرداخت خسارت به صاحبان پرندگان بومی معدوم‌شده، پرداخت خسارت نهاده‌های آلوده معدوم‌شده، عملیات معدوم‌سازی، قرنطینه‌ای و بهداشتی) در اختیار سازمان دامپزشکی کشور قرار می‌گیرد تا با رعایت قوانین و مقررات مربوط هزینه شود./