۳۰ هزار روستا در کشور خالی از سکنه شده است

مشاورمعاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس جمهور گفت: طی چند دهه اخیر ۳۰ هزار روستا از مجموع ۹۰ هزار روستای کشور به دلیل عدم تامین معیشت و اشتغال خالی از سکنه شده اند.

به گزارش اگری پرس احمد خوارزمی روز چهارشنبه در حاشیه مراسم ‘روز شورای اسلامی’ در تربت حیدریه گفت: اکنون ۶۰ هزار روستا در کشور وجود دارد که از این تعداد ۴۰ هزار روستا بالای ۲۰ خانوار و ۲۰ هزار روستا نیز زیر ۲۰ خانوار جمعیت دارند.

وی گفت: دولت تدبیر و امید برای ایجاد مهاجرت معکوس از شهر به روستا، توانمندسازی روستاییان را در راس امور اجرایی خود قرار داده است.

مشاورمعاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس جمهوربا اشاره به اجرای طرح جدید دولت برای بازگشت مردم به روستاها افزود: روستاییان می توانند با مشارکت در روستاهای بالای ۲۰۰ خانوار جمعیت با ارائه طرحهای دانش بنیان، تولید پایدار و کارآفرینی در روستاهها از تسهیلات دولت بهره مند شوند.

وی ادامه داد: دولت در مرحله نخست طرح بازگشت روستاییان اعتباری بالغ بر ۱۸ هزار میلیارد ریال را با مشارکت روستانشینان برای اجرای طرحها، تولید ثروت و اشتغال در نظر گرفته است.

خوارزمی گفت: روستاییان پس از تصویب طرحشان در کارگروه اشتغال شهرستان و یا استان محل سکونت می توانند از چهار برابر آورده خود در قالب تسهیلات دولتی با کارمزد سه درصد در مناطق محروم و ۹ برابر با کارمزد صفر درصد در مناطق مرزی استفاده کنند.

وی هدف اصلی این طرح را افزایش ارزش افزوده در روستاها، ایجاد اشتغال پایدار، تامین معیشت برای روستاییان و همچنین مهاجرت معکوس از شهر به روستا ذکر کرد.

حدود ۲۸ درصد از جمعیت ایران در روستاهای کشور سکونت دارند.

تربت حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب مشهد واقع است./ایرنا