واردات ۱۲۰ هزار تن مرغ/هیئت وزیران دست به دامان واردات شد

هیئت وزیران واردات ۱۲۰ هزار تن مرغ با ارز ۴۲۰۰ تومان را تصویب کرد. به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری فارس، هیئت وزیران روز گذشته تصویب کرد، ۱۲۰ هزار تن مرغ با ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومان وارد کشور شود، در این مصوبه آمده است این واردات برای ترمیم ذخایر این محصول و تنظیم […]

هیئت وزیران واردات ۱۲۰ هزار تن مرغ با ارز ۴۲۰۰ تومان را تصویب کرد.

به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری فارس، هیئت وزیران روز گذشته تصویب کرد، ۱۲۰ هزار تن مرغ با ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومان وارد کشور شود، در این مصوبه آمده است این واردات برای ترمیم ذخایر این محصول و تنظیم بازار مورد استفاده قرار گیرد.

پیش از این مصوبه هیئت وزیران برای واردات ۵۰ هزار تن مرغ به کشور بود که در مصوبه جدید بیش از دو برابر شده است.

دو ماه گذشته قیمت مرغ به کیلویی ۴۵ هزار تومان رسید، دولت تصمیم به واردات مرغ گرفت، وزارت جهاد کشاورزی کاهش تولید را قبول نداشت و بالا رفتن قیمت را به دلیل اشکالات توزیع می‌دانست.

هفته گذشته پس از آرامش نسبی و موقت در بازار مرغ که حدود یک ماهی بود، در قیمت ۲۴۹۰۰ تومان آرام گرفته بود، دوباره نرخ به بیش از ۳۰ هزار و حتی ۳۵ هزار تومان افزایش یافت.

مصوبه هیئت وزیران برای افزایش میزان واردات مرغ پس از بالا رفتن دوباره قیمت مرغ صورت گرفته است.

اگر چه در مصوبه هیئت وزیران آمده این واردات برای ترمیم ذخایر و تنظیم بازار است، اما این سوال است که دلیل بالا رفتن گاه و بیگاه قیمت مرغ چیست؟

علاوه بر مشکلات کمبود و گرانی نهاده که گریبان گیر مرغداران است، اخیرا گرانی جوجه یک روزه که در حقیقت مرحله اول تولید در مرغداری‌ها است، نیز به ۳ تا ۵ برابر قیمت مصوب دولتی افزایش یافته و برخی مرغداران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفتند که به خاطر افزایش هزینه‌ها جوجه ریزی نمی‌کنند.