۱۱ هزار هکتار زمین کشاورزی تجهیز و نوسازی می‌شود

امسال برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای تجهیز و نوسازی ۱۱ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور است.

خبر کشاورزی3به گزارش اگری پرس از خبرگزاری فارس به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، علیرضا پرستار مدیرکل دفتر امور اب و خاک معاونت آب و خاک وزارت جهاد گفت: برای اجرای طرح تجهیز و نوسازی در سطح ۱۱ هزار هکتار اراضی کشاورزی در سال جاری، ۵۸ میلیارد تومان مصوب شده است.

وی افزود: از این رقم ۳۵ میلیارد تومان مربوط به تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری سه استان شمالی کشور و مابقی برای تجهیز و نوسازی اراضی پایاب سدها است.

پرستار با بیان این که از طریق اجرای طرح‌های تجهیز و نوسازی و تسطیح اراضی، راندمان آبیاری به طور متوسط ۱۴ درصد افزایش می‌یابد، اظهار داشت: با اجرای این طرح بین ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ متر مکعب آب در هر هکتار صرفه‌جویی می‌شود.

مدیرکل دفتر امور آب و خاک معاونت آب و خاک  در عین حال به اختصاص ردیف مستقل برای اجرای این طرح در استان فارس اشاره و تصریح کرد: امسال ۹٫۸ میلیارد تومان به طور مستقل برای تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی استان فارس تصویب شده که در صورت تامین این اعتبار، ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی، زیر پوشش این طرح قرار می‌گیرد.

پرستار بیان داشت: برای ۱۱ هزار هکتار تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی کشور، ۲۰ میلیون مترمکعب آب صرفه‌جویی پیش‌بینی کرده‌ایم.

وی افزود: امسال ۴۰ درصد عملیات تجهیز و نوسازی در زمین‌های شالیزاری و ۶۰ درصد نیز در اراضی پایاب سدها اجرا می‌شود.

مدیرکل دفتر امور آب و خاک معاونت آب و خاک بیان داشت: تاکنون ۷۰۰ هزار هکتار از اراضی پایاب سدها و بندهای انحرافی مستقل از محل اعتبارات ملی، ۶۵۰ هزار هکتار از اراضی پایاب شبکه‌های سنتی مانند چشمه‌ها و قنوات از محل اعتبارات استانی و نزدیک به ۱۰۰هزار هکتار اراضی شالیزاری در استان‌های شمالی تجهیز و نوسازی شده‌اند.