رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان:

۷۰ هزار تن ضایعات پسته تازه در خراسان رضوی تبدیل به خوراک دام شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: تاکنون در راستای استفاده از ضایعات بخش کشاورزی ۷۰ هزار تن ضایعات پوست تازه پسته در قالب سیلوسازی تبدیل به خوراک واحدهای پرواربندی دام سبک و سنگین استان شده است. محمدرضا اورانی عصر سه شنبه، ۱۶ آذر، در حاشیه مراسم گشایش شانزدهمین نمایشگاه بین المللی دام، طیور و […]

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: تاکنون در راستای استفاده از ضایعات بخش کشاورزی ۷۰ هزار تن ضایعات پوست تازه پسته در قالب سیلوسازی تبدیل به خوراک واحدهای پرواربندی دام سبک و سنگین استان شده است.

محمدرضا اورانی عصر سه شنبه، ۱۶ آذر، در حاشیه مراسم گشایش شانزدهمین نمایشگاه بین المللی دام، طیور و آبزیان مشهد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امسال توسعه واحدهای پرورش دام سبک پربازده برای تولید پایدار گوشت و ساماندهی اشتغال طی یک برنامه چهار ساله در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: با توجه به محدودیت های آبی در خراسان رضوی هشت جهت‌گیری برای حوزه پرورش دام و طیور در طرح های پیشران استان مشخص شده که از جمله این موارد توسعه واحدهای پرواربندی و مولد در حوزه پرورش شتر مرغ، اصلاح نژاد دام و افزایش ضریب تبدیل غذایی(افزایش شاخص سوددهی) در تولید مرغ، گوشت مرغ و دام است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی یکی از مشکلات استفاده از ضایعات حوزه دام و طیور را کمبود نهاده دامی در خراسان رضوی دانست و گفت: یک شرکت دانش بنیان به این مساله ورود کرده و از کود خشک بستر واحدهای مرغداری گوشتی شهرستان سبزوار سالانه حدود ۸۰۰۰ تن خوراک برای واحدهای پرواربندی دام سبک و سنگین تولید کرده است که در صورت توسعه این فعالیت سالانه ۱۳۰ هزار تن کود خشک به چرخه استفاده باز می گردد.

اورانی افزود: حدود ۳۰ درصد از خوراکی که دام سنگین می‌خورد، هضم نمی‌شود؛ به همین علت روی پخت نهاده دامی متمرکز شدیم که با تحقق این مهم ۲۵ تا ۳۰ درصد مصرف نهاده در واحدهای گاوداری کاهش می‌یابد.

وی اولویت سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی را حفظ واحدهای تولیدی حوزه دام و طیور موجود دانست و گفت: فعال کردن واحدهای راکد، به حداکثر رساندن ظرفیت تولید واحدهای فعلی و افزایش بهره وری و راندمان تولید در آن‌ از دیگر موارد دارای اهمیت است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تصریح کرد: از سال ۱۳۹۸ تاکنون با همکاری سازمان بسیج مهندسین، سازمان بسیج سازندگی و قرارگاه محرومیت زدایی اقداماتی از جمله توسعه کشت علوفه با نیاز آبی پایین، توسعه کشت خارشتر در جنوب استان، کشت جو علوفه ای(قصیل جو) و بذر تریتیکاله در استان انجام گرفته است.