کاهش ۲۵ درصدی صادرات و مصرف داخلی زعفران به خاطر افزایش قیمت

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران گفت: افزایش قیمت زعفران یکی از دلایل کاهش صادرات زعفران بوده بطوری که این محصول در خرداد و تیر به ترتیب ۲۵ و ۳۳ درصد کاهش یافته است.

خبر کشاورزی1به گزارش اگری پرس غلامرضا میری رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران در گفت‌‌وگو با  خبرگزاری فارس، گفت: به دلیل قیمت بالای زعفران، بازار داخلی و صادراتی زعفران چندان پررونق نیست و صادرات این محصول در چند ماه اخیر کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه قیمت هر کیلوگرم زعفران در حال حاضر از ۵ میلیون و ۳۵۰ هزار تا ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است، افزود: مشتریان زعفران ایرانی سالانه یک افزایش قیمتی را برای خرید در نظر می‌گیرند، اما امسال از آنجا که قیمت به شدت افزایش یافته، تقاضای زعفران نیز کاهش یافته است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران با بیان اینکه بازار داخلی زعفران با رکود مواجه است، تصریح کرد: افزایش قیمت، علت اصلی رکود در بازار این محصول لوکس است.

وی با بیان اینکه بخشی از زعفران به عنوان سوغات خریداری می‌شود، گفت: مردم در صورت افزایش قیمت زعفران ترجیح می‌دهند سوغات دیگری را برای اقوام خود تهیه کنند.

میری تصریح کرد: علاوه بر رکود بازار داخلی صادرات در خرداد و تیر سال جاری به ترتیب ۲۵ و ۳۳ درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه افزایش بی‌رویه قیمت زعفران منجر به از دست دادن بازارهای صادراتی که سال‌ها برای آن تلاش شده است، می‌شود، گفت: حضور دلال‌ها در بازار زعفران یکی از عوامل افزایش قیمت است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران با بیان اینکه در سال ۹۲ بین ۲۸۰ تا ۳۰۰ تن و در سال ۹۳ بین ۲۳۰ تا ۲۵۰ تن زعفران تولید شده، گفت: کاهش تولید هم که بنا به نظر کارشناسان بر اثر شرایط اقلیمی اتفاق افتاده یکی از عوامل موثر دیگر بر افزایش قیمت زعفران است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران با بیان اینکه نمی‌توان به طور دقیق وضعیت برداشت را پیش‌بینی کرد، گفت: برآورد از وضعیت تولید زعفران امسال خوب است.