چهار هزار و ۷۵۰ هکتار از اراضی ملی کهگیلویه وبویراحمد در دست سودجویان است

معاون توسعه امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: چهار هزار و ۷۵۰ هکتار از زمین های ملی این استان در دست سودجویان است.

به گزارش اگری پرس و به نقل از ایرنا، پژمان نیک اقبالی روز شنبه گفت: شهرستان بویراحمد با دو هزار و ۲۳۰ هکتار دارای بیشترین منابع ملی در تصرف سودجویان است.
وی اظهار کرد: شهرستان های گچساران با ۹۱۶ هکتار و کهگیلویه با ۵۹۱ هکتار در رده های بعدی زمین های ملی تصرف شده قرار دارند.
معاون توسعه امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: امسال ۸۹ پرونده با ۱۱۵ هکتار زمین خواری در این استان تشکیل شد که ۵۲ هکتار از این میزان تاکنون از تصرف سودجویان خارج شده است.
وی مشارکت مردم و همراهی رسانه های ارتباط جمعی برای ارایه آموزش های لازم در زمینه آگاهی بخشی و اطلاع رسانی افکارعمومی برای حفظ و صیانت از اراضی ملی و منابع طبیعی را از راهکارهای ضروری در کاهش روند تخریب منابع ملی و جنگل ها ذکر کرد.
نیک اقبالی با اشاره به عزم جدی دولت برای مبارزه با زمین خواری، کوه خواری و تخلفات زیست محیطی و منابع طبیعی گفت: تخلفاتی در این زمینه ها در استان انجام شده که بررسی و شناسایی نهایی آنها در دستور کار قرار گرفته است.
وی ابراز داشت: مقابله جدی با پدیده زمین خواری اکنون با تاکیدات رهبر معظم انقلاب به یک راهبرد و اولویت مهم دولت و به تبع آن استان ها تبدیل گرفته است.
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه وبویراحمد با تاکید بر اینکه نبود نقشه کاداستر یکی از مهمترین دلایل افزایش زمین خواری است از دستگاه های متولی خواست ظرف یک ماه آینده نسبت به تهیه این نقشه مهم اقدام کنند.
نقشه کاداستر، نقشه برداری ثبتی است، یعنی نقشه برداری که ارزش حقوقی داشته باشد و بتوان بر اساس مرزهای آن سند مالکیت صادر کرد.
وی بیان کرد: از ۲۸۰ هزار هکتار زمین ملی نیازمند نقشه کاداستر تنها ۴۰ هزار هکتار آن دارای نقشه شده است.
به گفته مسوولان منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد ۳۱۳ فقره پرونده در سال ۹۳ با ۷۸۹ هکتار در دو حوزه جنگل و اراضی ملی در مناطق مختلف این استان تشکیل شده است.
۸۸ درصد از مساحت حدود ۱۶ هزار کیلومتر مربعی کهگیلویه و بویراحمد، منابع طبیعی و جنگل است.