پیش‌بینی تولید ۱۲ میلیون تن گندم در سال جاری/ تشویق کشاورز با نرخ تضمینی ۵ هزار تومانی

وزیر جهاد کشاورزی امروز با پیش‌بینی تولید ۱۲ میلیون تن گندم گفت:‌ نرخ تضمینی ۵ هزار تومان عامل تشویق گندم‌کاران برای کشت پاییزه خواهد شد. به گزارش اگری پرس به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی امروز در نشست با خبرنگاران در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که میزان تولید […]

وزیر جهاد کشاورزی امروز با پیش‌بینی تولید ۱۲ میلیون تن گندم گفت:‌ نرخ تضمینی ۵ هزار تومان عامل تشویق گندم‌کاران برای کشت پاییزه خواهد شد.

به گزارش اگری پرس به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی امروز در نشست با خبرنگاران در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که میزان تولید گندم امسال را چقدر پیش‌بینی می‌کنید، گفت: امسال پیش‌بینی می‌شود تولید گندم ۱۲ میلیون تن باشد و ۸ میلیون تن از کشاورزان خرید تضمینی کنیم. 

وی در پاسخ به اینکه آیا این میزان تولید نسبت به سال گذشته کاهش دارد، گفت: سال گذشته پیش‌بینی تولید حدود ۱۳ تا ۱۳٫۵ میلیون تن بود اما تولید نهایی محصول فکر می‌کنم روی ۱۳ میلیون تن تنظیم شده بود. 

وزیر جهاد کشاورزی افزود: سال گذشته خرید تضمینی ۸ میلیون و ۲۵۰ هزار تن بود که پیش‌بینی ما این است، امسال نیز خرید تضمینی در همین حدود باشد.

وی ادامه داد: سالانه حدود یک‌میلیون و ۱۵۰ هزار تن به عنوان بذر، بخشی به عنوان خوراک دام مصرف می‌شود و بخشی هم از مرزها قاچاق می‌شود و یا در سایر صنوف استفاده می‌شود. 

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه امسال میزان بارش ۴۳ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، گفت: ۴ میلیون از ۶ میلیون هکتار دیم‌کاری کشور مربوط به گندم است و میزان بارش نقش بسیار زیادی در تولید دارد. 

خاوازی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس که گفته می‌شود ذخایر آرد و گندم در استان‌ها کمتر شده به طوری که در برخی استانهای شمالی سهمیه برخی نانوایی‌ها به نصف رسیده است، گفت: شرکت بازرگانی دولتی مسئول آمارهای مربوط به آرد و گندم است و فعلا این شرکت زیر نظر ما نیست و از آقای سیف مدیرعامل شرکت بارزگانی دولتی در زمینه آمار ذخایر استعلام کرده‌ام، هنوز اعلام نکرده است و فعلاً آماری در این زمینه در اختیار ندارم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت:‌امروز قیمت خرید تضمینی گندم یک‌هزار تومان اضافه شد که این اتفاق بسیار بزرگی برای بخش کشاورزی است. ۸۰۰ هزار نفر در دیم‌کاری گندم مشغول هستند که این خبر آنها را خوشحال خواهد کرد و آنها را برای کشت بعدی بیشتر ترغیب می‌کند. 

خاوازی اظهار داشت: قیمت ۵ هزار تومان همان قیمتی است که بنیاد گندمکاران طبق آنالیزها اعلام کرده بود و در این زمینه کسی کوچکترین مخالفتی نکرد.

وی افزود: ۸۰ درصد کشت دیم گندم است و ۴۰ درصد سطح کشت آبی کشور هم گندم حساب می‌شود و این محصول استراتژیک ۴۲ درصد پروتئین کشور را تأمین می‌کند. 

وزیر جهاد کشاورزی همچنین گفت: در سال ۹۸ حدود ۸۵۰ هزار تن از گندم کشور خوراک دام‌ها شد وی وجود قاچاق گندم را هم تایید کرد.