پاکستان برنج و گندم به ایران صادر می‌کند

به گزارش فارس، به نقل از نیوز اینترنشنال، یک مقام پاکستانی گفت: پاکستان برای تسویه بدهی بیش از ۱۰۰ میلیون دلاری خود به ایران برای واردات برق، برنج باسماتی یا گندم به ایران خواهد داد. بر اساس این گزارش، به علت وجود تحریم‌ها، برای پاکستان ممکن نیست که این بدهی را به دلار پرداخت کند. […]

به گزارش فارس، به نقل از نیوز اینترنشنال، یک مقام پاکستانی گفت: پاکستان برای تسویه بدهی بیش از ۱۰۰ میلیون دلاری خود به ایران برای واردات برق، برنج باسماتی یا گندم به ایران خواهد داد.

بر اساس این گزارش، به علت وجود تحریم‌ها، برای پاکستان ممکن نیست که این بدهی را به دلار پرداخت کند. تهران نیز تمایل خود را برای واردات برنج باسماتی از پاکستان در عوض (بدهی) صادرات برق ابراز کرده است.

این مقام پاکستانی افزود: این موضوع در نشست وزرای کابینه دولت پاکستان به سرپرستی اسحاق دار وزیر دارایی این کشور به منظور تسهیل مبادلات تجاری ایران و پاکستان در محدوده تحریم های سازمان ملل مطرح و مورد بحث قرار گرفته است.

وقار مسعود از مقامات وزارت دارایی پاکستان گفت: شرکت توزیع و پخش برق پاکستان تمایل دارد تا بدهی های معوق به ایران برای تامین برق مناطق مرزی را تسویه کند.

در این خصوص، وزارت تجارت در حال برداشتن گام های مناسبی برای انجام مبادلات تهاتری با ایران است. ایران قبلا خطوط انتقال برق به مرزهای پاکستان برای تامین برق گوادر و شهرهای مجاور را احداث کرده است.

در این نشست تاکید شده است که بسیاری کالاهای دیگر که تحت تحریم های سازمان ملل قرار ندارد، امکان صدور به ایران را دارد. با این حال، بانک های پاکستانی برای انجام این مبادلات تردید دارند.همچنین تصمیم گرفته شده تا مکانیزمی برای انجام مبادلات اقلام غیرممنوعه از طریق بانک ها طراحی شود.

وزیر تجارت پاکستان اعلام کرد که مشاوران در حال بررسی صادرات برنج باسماتی و گندم به ایران به منظور انجام مبادله کالا هستند و ایران اخیرا ممنوعیت واردات انبه پاکستان را لغو کرده است که این اقدام راهی برای تقویت مبادلات پایاپای ایجاد کرده است.