وزیر جهاد کشاورزی کشورمان وارد روسیه شد

وزیر جهاد کشاورزی که صبح روز پنجشنبه در راس هیاتی وارد مسکو شد، هدف از این سفر را توسعه همکاری ها با روسیه در بخش کشاورزی عنوان کرد. به گزارش اگری پرس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، کاظم خاوازی در بدو ورود به فرودگاه مسکو در گفت و گو با خبرنگاران، تبادل دانش […]

وزیر جهاد کشاورزی که صبح روز پنجشنبه در راس هیاتی وارد مسکو شد، هدف از این سفر را توسعه همکاری ها با روسیه در بخش کشاورزی عنوان کرد.

به گزارش اگری پرس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، کاظم خاوازی در بدو ورود به فرودگاه مسکو در گفت و گو با خبرنگاران، تبادل دانش فنی و توسعه همکاری‌ها با روسیه در زمینه کشاورزی را از مهمترین اهداف این سفر عنوان کرد و افزود: ایران و روسیه با داشتن قابلیت های فراوان کشاورزی می‌توانند با یکدیگر همکاری‌های خوبی داشته باشند.

وی اظهار داشت که علاوه بر دیدار با “دیمیتری پاتروشف” وزیر کشاورزی فدراسیون روسیه، از قابلیت ها و ظرفیت های کشاورزی این کشور به منظور بهره گیری در ایران نیز بازدید خواهد کرد.

خاوازی اظهار داشت: امکان توسعه تجارت محصولات کشاورزی و مواد غذایی را هم در این سفر مورد بررسی خواهیم داد.

دیدار با وزیر کشاورزی روسیه، بازدید از شیلات روسیه و حضور در دانشگاه کشاورزی و دیدار با شرکت های فعال ایرانی در زمینه کشاورزی در روسیه از جمله برنامه های سفر خاوازی اعلام شده است.

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران با اعلام اینکه میزان ارسال کالا  از ایران در سال ۲۰۲۰ میلادی به رشد ۱۰۵ درصدی نسبت به سال گذشته رسیده است، گفت: با این وحود میزان تبادل تجاری ایران و روسیه با توجه ظرفیت های بالای اقتصادی پایین است و لازم است به سمتی برویم که ترازی تجاری ما در تبادل اقتصادی مثبت شود یا حداقل نزدیک به هم باشد

وی خاطرنشان کرد: روسیه ۲۷۰ میلیارد دلار واردات دارد و ایران می تواند با تلاش و برنامه ریزی و صادرات کالاهای باکیفیت بخشی از بازار روسیه را به خود اختصاص دهد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه مهمترین مانع بر سر تجارت ایران و روسیه را مشکلات زیرساخت‌های ارسال کالا دانست و خاطرنشان کرد: به ‌رغم مرز آبی دو کشور و الزام دارا بودن ناوگان دریایی مناسب، ما در این بخش ضعف بزرگ داریم و مبادلات خود را از طریق کشور واسطه انجام می‌دهیم.

سفیر ایران در روسیه یکی از عوامل بسیار مهم توسعه نیافتن مبادلات تجاری به روسیه را بحث زیر ساختی عنوان کرد و چنانچه راه های ریلی ما در مسیر اقتصادی شمال جنوب تکمیل و همچنین امکانات دریایی ایران نوسازی و بهینه شود تحول شگرفی در اقتصاد جمهوری اسلامی ایران رخ خواهد داد.