وزارت جهاد کشاورزی از عهده تنظیم بازار بر نیامد/ نفوذ لابی‌های وارداتی در تصمیم‌گیری‌ها

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: متأسفانه اختلالات زیادی در بحث تنظیم بازار وجود دارد و وزارت جهاد کشاورزی از عهده آن به خوبی برنیامده است و شاهد افراط و تفریط در واردات هستیم.

به گزارش اگری پرس، جلال محمودزاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد درست اجرا نشدن قانون تمرکز که با مصوبه مجلس تنظیم بازار را در بخش کالاهای اساسی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار کرده، اظهار داشت: تنظیم بازار بحث پیچیده‌ای است که قبلاً‌ وزارت جهاد کشاورزی مدعی بود به خاطر آنکه مدیریت تنظیم بازار را در اختیار ندارد نمی‌تواند کار را از پیش ببرد.

وزارت جهاد کشاورزی از عهده تنظیم بازار بر نیامد

وی اضافه کرد: در همین راستا مجلس نهم این بخش را از وزارت صنعت منفک کرده و به وزارت جهاد کشاورزی واگذار کرد، اما علی رغم آنکه هم بحث تولید محصولات کشاورزی و هم واردات آن در اختیار این وزارتخانه است، متأسفانه اختلالات زیادی در بحث تنظیم بازار وجود دارد و وزارت جهاد کشاورزی از عهده آن به خوبی برنیامده است.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی به این نکته اشاره کرد که وزارت جهاد کشاورزی باید بر اساس مصرف سرانه واقعی میزان تولید و نیاز مردم را برآورد کند تا مابه‌التفاوت آن از طریق واردات تأمین شود که همیشه در این زمینه شاهد افراط و تفریط بوده‌ایم. یا آنقدر کالا وارد می‌کنند که تولید داخل روی دست کشاورز می‌ماند یا آنقدر دیر و کم وارد می‌کنند، که قیمت کالا در بازار افزایش چشمگیری پیدا می‌کند که نمونه بارز آن شکر است.

لابی‌های وارداتی در وزارتخانه

محمودزاد همچنین به بحث واردات پرتقال در شب عید امسال هم اشاره‌ای کرد و گفت: پس از سرمازدگی باغات مرکبات شمال ۵۰ هزار تن نیاز به واردات مرکبات داشتیم اما بیش از ۱۵۰ هزار تن پرتقال وارد کشور شد و تمام این‌ها برمی‌گردد به لابی‌هایی که در بحث واردات وجود دارد.

خبرنگار فارس پرسید واردات اینگونه کالاها که بر عهده مباشران دولتی از جمله شرکت جهاد نصر است که محمود زاده در پاسخ گفت: برخی در بدنه وزارت جهاد کشاورزی نفوذ دارند و به غیر از این شرکت واردکنندگان دیگری هم هستند که در امر واردات دخالت دارند.

وی در مورد افزایش قیمت گوشت و برخورد کمیسیون کشاورزی مجلس با این موضوع هم گفت: روز یکشنبه جلسه‌ای را با مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، پشتیبانی امور دام و معاونان وزیر در مجلس داشتیم که به ما اعلام کردند در بحث تنظیم بازار مشکلی نداریم، آنها به ما گفتند که در انبارها و سردخانه‌ها به اندازه کافی گوشت قرمز و سفید وجود دارد.

وی تأکید کرد: شرکت پشتیبانی امور دام باید تنظیم بازار گوشت را در دست بگیرد چرا که با توجه به امکانات و سردخانه‌هایی که این شرکت در نقاط مختلف کشور دارد، باید اجازه فعالیت دلالان را در بازار ندهد.

مجوز صادرات دام اشتباه بود

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس همچنین صادرات دام زنده به خارج از کشور را در سه ماه گذشته یکی دیگر از مواردی عنوان کرد که سبب کمبود عرضه تولید داخل به بازار شده و در این میان برخی زیاده‌خواهان نیز بر افزایش قیمت‌ها دامن زده‌اند.

وی گفت: وزارت جهاد در این زمینه دچار اشتباه شد و نباید اجازه می‌داد که دام زنده به کشورهای اطراف صادر شود.