وزارت جهادکشاورزی جلوی ورود بذرهای آلوده را بگیرد/ افزایش بودجه مراکز تحقیقات کشاورزی تا ۲ برابر

عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید از واردات بذرهای آلوده به کشور که کیفیت مناسبی نیز ندارد جلوگیری کند.

به گزارش اگری پرس، رضا کریمی امروز اظهار کرد: به جای ورود بذرهای آلوده به کشور بهتر است از ظرفیت تولید بذر در کشور حمایت جدی انجام شود تا در سال اقتصادمقاومتی، اقدام و عمل تولید داخلی مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: از ورود بذرهای آلوده به کشور که کیفیت مناسبی هم ندارند باید جلوگیری شود و در عِوَض بذرهای اصلاح شده در داخل تولید شوند.

عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید از واردات بذرهای آلوده به کشور که کیفیت مناسبی نیز ندارد جلوگیری کند.

کریمی بیان کرد: ظرفیت‌های خوبی در حوزه مقاومت در برابر آفات و بیماری‌ها داشته باشند، در این زمینه باید تحقیقات بذرها به صورت کامل و جامع انجام شود.

وی افزود: مدیریت منابع آب کشاورزی برای ۱۰۰ هزار هکتار دشت اردبیل که تاکنون اقدام لازم و مؤثر برای چهار شهرستان اردبیل، نمین، نیر و سرعین نشده است و در این خصوص نیازمند اقدام جدی هستیم.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: از وزیر جهاد درخواست کردیم، بخشنامه‌ای را که برای حذف پنج بخش تحقیقاتی صادر شده بود را ملغی اعلام کند.

کریمی ادامه داد: ضرورت دارد فعالیت این مراکز هم ادامه یابد و هم بودجه آنها افزایش پیدا کند.

وی یادآور شد: از وزیر جهاد کشاورزی خواستیم نسبت به پرداخت یارانه سیب‌زمینی‌کاران و همچنین مطالبه گندم‌کاران به خصوص در اردبیل اقدام مؤثر و سریع انجام داده و اقدام لازم را انجام و این پرداختی‌ها را به موقع انجام دهد.

عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ضرروت پرداخت سریع خسارت به باغداران استان به خصوص باغداران مشگین‌شهر را از دیگر تصمیمات این کمیسیون اعلام کرد.

کریمی در پایان سخنان خود گفت: چابک‌سازی وزارت جهاد از مواردی است که در جلسه اخیر مطرح شد و در این خصوص از وزیر خواستیم بخش‌های موازی در وزارت جهاد که موجب کند شدن فرآیند خدمت‌رسانی می‌شود را یا ادغام و یا حذف کنند.

 

منبع: فارس