واردات گندم برای مصرف داخل همچنان ممنوع است/ واردات موقت برای صادرات مجوز نمی‌خواهد

مدیرکل دفتر ساماندهی و توسعه تجارت معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: برای تأمین نیاز داخلی نیازی به واردات گندم نیست اما برای صادرات و استفاده از ظرفیت کارخانه‌های آردسازی واردات موقت گندم انجام می‌شود.

به گزارش اگری پرس به نقل از جمال مدرسی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در ارتباط با واردات گندم با بیان اینکه در این رابطه چند موضوع مطرح است، گفت: یک بحث در این رابطه توسط وزیر جهاد کشاورزی مطرح شده، و آن تأمین نیاز داخل از محل تولیدات و عدم نیاز به واردات گندم است.

وی افزود: بحث دیگر در رابطه با واردات گندم که قانونگذار برای آن قانون گمرکی در نظر گرفته، واردات موقت گندم برای استفاده از ظرفیت‌های صنایع داخل در راستای صادرات است.

مدیرکل دفتر ساماندهی و توسعه تجارت معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: در این روش ماده اولیه توسط کارخانه‌دار وارد شده و پس از فرآوری صادر می‌شود.

مدرسی بیان داشت: بخشنامه ورود موقت گندم بلافاصله بعد از بخشنامه وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر ممنوعیت واردات گندم توسط مهرفرد قائم مقام وزیر در امور بازرگانی به گمرک که متولی امر ورود موقت گندم تعیین شده است ابلاغ شد.

وی افزود: براساس وظایف ذاتی وزارت جهاد کشاورزی باید در رابطه با موضوع واردات موقت گندم با گمرک همکاری کند و باید ضوابط فنی را به عنوان دستگاه متولی (گمرک) اعلام کند.

مدیرکل دفتر ساماندهی و توسعه تجارت معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: واردات موقت گندم و باز شدن این ظرفیت برای ورود موقت باعث می‌شود که صاحبان کارخانه‌هایی که ظرفیت آرد‌سازی دارند، گندم را به قیمت مناسب جهانی به کشور وارد کنند و پس از تبدیل آن به آرد، فرآورده را به بازارهای هدف مانند افغانستان و عراق صادر کنند.

مدرسی با بیان اینکه شرایط صادرات موقت به گمرک اعلام شده است، گفت: متقاضیان برای ورود موقت گندم می‌توانند از طریق گمرک اقدام کنند و نیازی به اخذ مجوز از وزارت جهاد کشاورزی ندارند و برای واردات موقت گندم هم نیازی به پرداخت حقوق گمرکی، عوارض، مالیات و یا پرداخت ارزش افزوده نیست.

وی افزود: ظرفیت واردات موقت گندم را قانونگذار برای استفاده حداکثری از ظرفیت‌های صنایع و پتانسیل تولید داخل برای امر صادرات گندم در نظر گرفته است.

مدرسی در پاسخ به این سوال که آیا تضمینی برای اینکه گندم واردات موقت بطور کامل صادر شود وجود دارد، گفت: طبق قانون و ماده ۵۲ قانون گمرک، وارد کننده برای واردات موقت گندم باید سپرده معادل یک برابر کالای وارداتی بگذارد و بعد هم در یک زمان ۳ ماهه و در صورت نیاز به تمدید زمان برای صادرات در یک فرصت ۴ ماهه محصول تولیدی از گندم یا همان آرد را صادر کند.

وی بیان داشت: البته احتمال بسیار کمی هم در نشست محموله‌های وارداتی مثلا یک در هزار وجود دارد و نمی‌توان بطور قطع گفت که ۱۰۰ درصد محموله‌های گندم موقت وارداتی صادر می‌شود.

مدیرکل دفتر ساماندهی و توسعه تجارت معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: اما با توجه به ضوابطی که از سوی وزارت جهاد  به گمرک ابلاغ شده است تمام سعی ما بر این است که تمامی محموله‌های موقت واردتی گندم صادر شود.

مدرسی تأکید کرد: واردات با استفاده از شیوه ورود موقت با موضوعی که سازمان حمایت در زمینه واردات قطعی مطرح کرده است دو مقوله متفاوت است چرا که سازمان حمایت در ارتباط با واردات قطعی گندم ضوابط آن را اعلام کرده و بر اجرای آن نظارت دارد، در حالی که مسئولیت ورود موقت گندم بر عهده گمرک است.