واردات ذرت و روغن سویای تراریخته غیرقابل قبول است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با ابراز نگرانی از واردات محصولات تراریخته به کشور گفت: این موضوع در شورای عالی ایمنی زیستی با حضور معاون اول رئیس جمهور بررسی می‌شود

خبر کشاورزی10به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری تسنیم معصومه ابتکار در سومین همایش بین‌المللی توسعه تجارت و بازار محصولات ارگانیک با اعلام این خبر افزود: ما از آب، خاک، هوا و محیط زیست کشور بیشتر از حد مجاز استفاده کرده‌ایم و برای حفاظت از آب و خاک برنامه‌های متنوعی داریم.

وی خاطر نشان کرد: ما بحران‌های جدی در حوزه آب داریم به طوریکه آلودگی آب به دلیل استفاده بیش از اندازه از سم و کود منجر به از دست رفتن بخشی از منابع‌ آبی و آلودگی خاک بویژه در استان‌های شمالی کشور شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: برای تغییر این رویکرد اقداماتی در حال انجام است اما گرم شدن هوا و خشکسالی‌های پی در پی تاثیرات نامناسبی بر روی منابع آبی و آب سبز (رطوبت خاک) ایجاد کرده و منجر به از دست رفتن آن شده است.

ابتکار تصریح کرد: شورای عالی آب لایحه حفاظت از تالاب‌ها و خاک را در قالب دو لایحه مجزا تصویب کرده و ارزیابی زیست محیطی آنها انجام می‌شود.

وی اظهار کرد: پایش سهم و کود در منابع آبی با همکاری جهاد کشاورزی انجام می‌شود. همچنین از این ارگان خواسته شده که از برخی از سموم که آثار نامناسبی بر روی تنوع زیستی و محیط زیست دارد استفاده نکند.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست اضافه کرد: تاثیرات این سموم بر روی زنبوهای عسل و خود بخش کشاورزی نمایان است.

ابتکار یادآور شد که باید با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و سازمان غذا و دارو آثار این عوارض بر محیط زیست و بر روی هوا کاسته شود.

وی همچنین گفت: شهرداری و شورای شهر تهران (سازمان میادین میوه و تره‌بار) مکلف شده‌اند که میزان باقیمانده سموم را در محصولات کشاورزی پایش و بررسی کنند.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: با مقررات سازمان غذا و دارو و بازرسی‌هایی که توسط این سازمان انجام می‌شود و همکاری وزارت جهاد کشاورزی امیدواریم که از عوارض آلودگی‌های زیستی ناشی از بخش کشاورزی کاسته شود.

ابتکار در خصوص محصولات تراریخته تصریح کرد: جی ام او ها یا مواردی که در ژنتیک آن دستکاری می‌شود بدون هیچ کنترلی در سال‌های گذشته به کشور وارد شده است که این امر باعث ایجاد بیماری‌های خطرناک در کشور می‌شود.

وی یادآور شد: واردات ذرت و روغن سویای تراریخته از نظر سازمان حفاظت محیط زیست غیرقابل قبول است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: شورای عالی ایمنی زیستی به ریاست معاون اول رئیس جمهوری تشکیل شده و در دستورالعمل‌های خود به اصلاح آیین‌نامه‌ها در این خصوص می‌پردازد که ریسک بهداشتی آن برعهده وزارت بهداشت و ریسک زیست محیطی برعهده سازمان حفاظت محیط زیست است.

ابتکار گفت: کشاورزی ارگانیک به تنوع زیستی کشور آسیب کمتری وارد می‌کند که ما نیز علاقه‌مند به توسعه آن هستیم.

وی در ادامه در خصوص برند حلال و محصولات آن گفت: خداوند پاکی را برای ما حلال کرده و خباثت را حرام و مواردی که آلوده کننده و ناپاک کننده هستند در قرآن کریم بر عدم استفاده آن تاکید شده و در مسائل برند حرام تنها نباید به ذبح شرعی توجه داشت.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بسیاری از بیماری‌ها ناشی از سوء رفتار ما با طبیعت و تغذیه نادرست انسان‌هاست. به طوریکه بسیاری از ما از آموزه‌های دینی خود به درستی استفاده نکرده‌ایم