وابستگی ۹۴ درصدی کشور در تامین روغن با خروج سالانه ۴ میلیارد دلار ارز/برنامه تامین ۱۰ ساله اجرا می‌شود

مجری طرح دانه‌های روغنی از وابستگی ۹۴ درصدی کشور در تامین روغن خوراکی با خروج ۴ میلیارد دلار ارز خبر داد و گفت: وزارت جهاد برنامه ۱۰ ساله برای خوداتکایی ۷۳ درصدی اجرا می‌کند.

به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا مهاجر مجری طرح دانه‌های روغنی در کشور امروز در برنامه پیشخوان خبر گفت: کلزا یکی از محصولاتی است که می‌‌تواند در تناوب کشت با گندم برای ایجاد پایداری در تولید گندم استفاده شود.

وی افزود: با توجه به شرایط کم آبی و میزان مصرف آب کلزا، کشت این محصول در تناوب با کشت گندم گزینه مناسبی از میان دانه‌های روغنی است.

مهاجر با اشاره به اینکه سالانه حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن روغن خام مورد نیاز است، بیان داشت: برای تأمین این مقدار روغن خام باید حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع دانه‌های روغنی در کشور تولید و یا به کشور وارد شود.

وی با بیان اینکه ۹۴ درصد روغن مورد نیاز داخلی وارد می‌شود، بیان داشت: برای تأمین این میزان روغن سالانه حدود ۴ میلیون دلار ارز از کشور خارج می‌شود.

مجری طرح دانه‌های روغنی با اشاره به طرح ۱۰ ساله وزارت جهاد کشاورزی برای خوداتکایی در تولید دانه‌های روغنی تصریح کرد: این طرح از امسال آغاز شده و در نظر داریم تا طی این مدت به خوداتکایی ۷۰ درصدی در تولید دانه‌های روغنی برسیم.

مهاجر تصریح کرد: برای رسیدن به خوداتکایی ۷۰ درصدی در تولید دانه‌های روغنی باید یک میلیون و  ۱۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به زیر کشت دانه‌های روغنی برود و از این سطح باید حدود ۲ میلیون و ۸۷۷ هزار تن دانه تولید شود و از این میزان دانه هم باید حدود ۸۰۰ تا ۸۵۰ هزار تن روغن خام و همچنین یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن هم کنجاله تولید شود.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی همچنین برنامه دیگری برای تولید دانه روغنی سویا دارد که بر اساس آن قرار است تا در ۱۰ سال آینده حداقل یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن سویا در کشور تولید کنیم و از این میزان تولید سویا هم می‌توان به حدود ۶۰۰ هزار تن روغن دست یافت.

مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی بیان داشت: علاوه بر سویا و کلزا، وزارت جهاد کشاورزی تولید دانه روغنی گلرنگ، آفتابگردان را هم در دستور کار دارد.

مهاجر گفت: اروپا بیشتر از روغن کلزا و بعد روغن آفتابگردان استفاده می‌کند.

وی گفت: وزارت جهاد کشاورزی از چند سال پیش تولید بذرهای هیبرید آفتابگردان را آغاز کرده و از دو سال گذشته ارقام بسیار پرمحصولی را وارد کشور کرده تا هم بتوانیم تولید را در واحد سطح افزایش دهیم و با افزایش عملکرد درآمد کشاورزان را هم افزایش دهیم.

مجری دانه‌های روغنی با اشاره به برنامه‌ریزی برای تولید دانه روغنی کنجد در کشور اظهار داشت: این محصول روغن بسیار با کیفیتی دارد و در اکثر استان‌های کشور قابلیت تولید دارد.

مهاجر تصریح کرد:در تولید کل دانه‌های روغنی در ۱۰ سال آینده حداقل به خوداتکایی ۷۳ درصدی خواهیم رسید و اگر امکانات و شرایط آب و هوایی و تکنولوژیکی آن فراهم شود، رسیدن به خودکفایی دور از دسترس نیست.

وی بیان داشت: بزرگترین چالش وزارت جهاد کشاورزی در تولید دانه‌های روغنی بحث خرید آن است و به همین دلیل وزات جهاد کشاورزی، شرکت بازرگانی دولتی را به عنوان مباشر خرید کلزا برگزیده و همچنین شرکت برنامه‌ریزی دولتی در حال برنامه‌ریزی برای خرید راحت کلزا از کشاورزان است.

مجری طرح دانه‌های روغنی افزود: امیدواریم با همت و پشتیبانی دولت و مسئولین نظام پول کشاورزان به موقع بعد از خرید محصولات دانه‌های روغنی پرداخت شود.

وی افزود: تولید کلزا از اوایل فروردین آغاز و تا مرداد ادامه دارد و در کنار آن کشت سایر دانه‌های روغنی را هم داریم.

مهاجر گفت: کارخانجات بسیار زیادی در روغن‌کشی با ظرفیتی بیش از نیاز کشور داریم و حتی ظرفیت کارخانه‌های روغن نباتی هم در کشور در شرایط بسیار خوبی قرار دارد.

وی افزود: امسال دولت بودجه خوبی را برای تولید دانه‌های روغنی در نظر گرفته که از ابتدای سال ۹۵ این بودجه در اختیار مجری طرح دانه‌های روغنی قرار می‌گیرد.

مجری طرح دانه‌های روغنی تصریح کرد: بیشترین افزایش قیمت در نرخ تضمینی محصولات کشاورزی امسال در نرخ تضمینی دانه‌های روغنی اعمال شد.