هندی‌ها قیمت برنج را ۴۶ درصد افزایش دادند؛ سوء استفاده از آزاد شدن واردات برنج

عضو هیأت رئیسه بنکداران مواد غذایی تهران گفت: بعد از اعلام دولت مبنی بر آزاد شدن واردات برنج، هندی‌ها از این مصوبه سوء استفاده کرده و قیمت آن را از هر تن ۶۵۰ دلار به ۹۵۰ دلار افزایش دادند.

به گزارش اگری پرس قاسم علی حسنی در گفت و گو با  خبرگزاری فارس گفت:هندی ها بعد از اینکه دولت اعلام کرد واردات برنج آزاد است و تاجران می توانند تیر ماه سال آینده برنج وارد کنند قیمت برنج صادراتی خود به ایران را از تنی ۶۵۰ دلار به ۹۵۰ دلار افزایش دادند.

وی با تاکید بر اینکه این اقدام هندی ها سوء استفاده آشکار است، گفت:قطعا با این بخشنامه دولت و اقدام هندی ها میلیاردها دلار به این کشور سرازیر می شود.

حسنی تصریح کرد: قبل از ابلاغ بخشنامه مزبور از سوی دولت برنج هندی تنی ۶۵۰ دلار بود که بلافاصله بعد از این اقدام دولت تاجران هندی برنج را از تنی ۶۵۰ دلار به ۹۵۰ دلار افزایش دادند،پس دولت باید با ابلاغ تبصره‌ای به هندی ها اعلام کند که واردات برنج هندی باید همان تنی ۶۵۰ دلار باشد.

عضو هیات رئیسه بنکداران مواد غذایی تهران افزود: قطعا اگر بخواهیم یک محاسبه کوچک انجام دهیم می بینیم که تا تیر ماه سال آینده حداقل یک میلیون تن برنج وارد کشور می شود و میلیارد ها دلار به جیب هندی ها واریز خواهد شد.

آزاد شدن سقف واردات برنج در حالی صورت می گیرد که نیاز سالانه کشور به واردات بیش از یک میلیون تن نیست و در صورت واردات بی‌رویه می‌تواند باعث اخلال در تنظیم بازار و زیان تولید شود.