هندی‌ها جای ایران را در صادرات تخم‌مرغ به عراق و افغانستان گرفتند

رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران گفت: پس از اعلام شیوع آنفلوانزا در بین جمعیت محدودی از پرندگان بومی مازندران صادرات تخم‌مرغ به کشورهای همسایه متوقف و هندی‌ها از این فرصت برای صادرات به عراق و افغانستان استفاده کردند.

tokhme.morgh.tazeبه گزارش اگری پرس و به نقل از فارس، ناصر نبی‌پور شیری رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران گفت: صادرات رسمی تخم‌مرغ ایرانی به کشورهای افغانستان و عراق همچنان متوقف است.

وی افزود: پس از اعلام بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در جمعیت مرغ بومی در مناطقی از روستا‌های مازندران صادرات رسمی تخم‌مرغ به کشورهای عراق و افغانستان که از مشتریان عمده ایران بودند کند و سپس متوقف شد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران تصریح کرد: البته مدتی این کشورها به طور غیر رسمی و قاچاق تخم مرغ ایرانی را وارد می‌کردند که ظاهرا در روزهای گذشته حتی برخی محموله‌هایی که بصورت غیر رسمی به عراق وارد شده برگشت خورده است.

نبی‌پور شیری اظهار داشت: اگرچه رئیس سازمان دامپزشکی به طور رسمی پاک بودن کشور را از آنفلوانزای حاد پرندگان اعلام کرده اما تا برگشتن شرایط به حالت عادی و اعلام این موضوع به سازمان بهداشت جهانی و تایید آن‌ها مبنی بر عدم وجود بیماری در ایران مدتی وقت لازم است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران تصریح کرد: هم‌اکنون عراق و افغانستان بخش عمده‌ای از تخم‌مرغ مورد نیاز خود را از هند تأمین می‌کنند.

وی افزود: شیوع ویروس آنفلوانزای حاد پرندگان در بین جمعیت بومی در هر کشوری ممکن است اتفاق بیفتد اما معمولا این کشورها برای حفظ صنعت و جلوگیری از ضرر و زیان، موضوع را به سازمان بهداشت جهانی اعلام نمی‌کنند.

نبی‌پور شیری با بیان اینکه اظهارات ضد و نقیضی در مورد پاک شدن کشور از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان اتفاق می‌افتد، گفت: رئیس سازمان دامپزشکی در حالی از پاک شدن کشور از ویروس آنفلوانزا خبر می‌دهد که مردم را از خرید مرغ زنده منع می‌کند.

وی با اشاره به تصویب پرداخت ۲ میلیارد تومان بابت جبران خسارات مرغداران صنعتی مازندران گفت: این رقم در مقابل خسارات هنگفتی که که مرغداران صنعتی وارد شده رقم بسیار اندکی است.