هندی‌ها برنج را گران کنند از کشورهای دیگر می‌خریم

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بخشی از ذخایر استراتژیک برنج را قبل از گران شدن برنج هندی از این کشور خریداری کردیم، گفت: با گران شدن برنج هندی برای تأمین بقیه ذخایر استراتژیک اقدام به خرید از دیگر کشورها می‌‌کنیم.

به گزارش اگری پرس علی قنبری مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس و در پاسخ به این سؤال که با توجه به گران شدن قیمت برنج توسط تجار هندی، پس از آزاد شدن واردات برنج به ایران، چه راهکاری برای جلوگیری از سوء استفاده هندی‌ها از این شرایط دارید، گفت: شرکت بازرگانی دولتی فقط برای ذخایر استراتژیک برنج خریداری می‌کند.

وی با بیان اینکه این شرکت باید ۳۰۰ هزار تن برنج را برای ذخایر استراتژیک وارد کند، افزود: حدود ۱۷۰ هزار تن از برنج مورد نیاز تاکنون خریداری شده و بزودی بخشی از آن وارد کشور می‌شود.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی تصریح کرد: فقط ۷۰ هزار تن از برنج از هندی‌ها خریداری شده و بقیه برنج مورد نیاز از کشورهای دیگر خریداری شده است .

قنبری با تأکید بر اینکه بازرگانی دولتی برنج را قبل از گرانی با قیمت خوبی از هندوستان خریداری کرده است، بیان داشت: با توجه به گران شدن برنج در هندوستان، برای تأمین ذخایر استراتژیک دولت از کشورهای دیگر برنج خریداری می‌کنیم.

وی افزود: براساس استانداردها و اصول اقتصاد مقاومتی از چند کشور مختلف از جمله آرژانتین، اروگوئه، هندوستان و تایلند اقدام به واردات برنج می‌کنیم بنابراین با گران شدن برنج در هندوستان اقدام به خرید برنج برای تأمین ذخایر استراتژیک از کشورهای دیگر خواهیم کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت: در حال حاضر ۲۵۰ هزار تن ذخیره استراتژیک برنج در کشور موجود است.

قنبری تصریح کرد: سالانه حدود ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تن برنج در کشور مورد نیاز است که حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن آن از طریق تولید داخلی فراهم می‌شود.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولت گفت: از یک میلیون تن برنج که باید از طریق واردات تأمین شود ۳۰۰ هزار تن آن را شرکت بازرگانی دولت وارد می‌کند و واردات بقیه آن بر عده بخش خصوصی است.

براساس این گزارش: قاسم علی حسنی عضو هیئت رئیسه بنکداران گفته است هندی‌ها پس از اعلام آزاد شدن برنج با استفاده از این موقعیت قیمت هر تن برنج را از ۶۵۰ دلار به ۹۵۰ دلار افزایش دادند.

در عین حال سید احمد بحق رئیس انجمن واردکنندگان می‌گوید: هر کیلو برنج در هند پس از اعلام آزاد شدن واردات برنج به ایران حدود ۳۰۰ تومان افزایش یافته و با توجه به افزایش تقاضا این اتفاق کاملا طبیعی است.

قنبری همچنین با بیان اینکه امسال ۸ میلیون تن گندم از کشاورزان بصورت تضمینی خریداری شد، بیان داشت: امسال هیچ نیازی به واردات نداریم و ۷ میلیون تن آرد مورد نیاز خبازی‌ها تأمین است.

وی در مورد ذخایر استراتژیک گندم اظهار داشت: در حال حاضر ذخایر استراتژیک گندم ۵ میلیون تن است که به دنبال آن هستیم تا با تصویب شورای اقتصاد آن را به ۴ میلیون تن برسانیم.