نخستین دوره برداشت میگوی پرورشی در کنارک آغاز شد

دکتر مهدی حسینی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شرکت کشت و صنعت مکران در راستای منویات مقام معظم رهبری در زمینه توسعه سواحل مکران، این طرح را عملیاتی کرده و به طور مستمر در حال تکمیل فازهای متعدد کاری آن است. وی گفت: قسمتی از این طرح بزرگ زنجیره کامل تکثیر و پرورش میگو شامل یک […]

دکتر مهدی حسینی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شرکت کشت و صنعت مکران در راستای منویات مقام معظم رهبری در زمینه توسعه سواحل مکران، این طرح را عملیاتی کرده و به طور مستمر در حال تکمیل فازهای متعدد کاری آن است.

وی گفت: قسمتی از این طرح بزرگ زنجیره کامل تکثیر و پرورش میگو شامل یک واحد مرکز تکثیر، سه فاز مزارع پرورشی با سطح زیر کشت ۵۰۰ هکتار به انضمام واحدهای نوزادگاهی (نرسری)، کارخانه خوراک و بسته بندی میگو است که در سالجاری به صورت آزمایشی با موافقت سازمان دامپزشکی کشور از ۱۵ تیرماه در سطح واحدهای نوزادگاهی با میزان ۲ میلیون قطعه پست لارو فعالیت خود را آغاز کرد.

مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان افزود: اداره دامپزشکی شهرستان کنارک در طول این مدت نسبت به اعمال نظارت های بهداشتی اقدام کرده و در پایان پرورش، میگوهایی با وزن  متوسط ۱۸ گرم برداشت و حداکثر وزن ۲۵ گرم نیز ثبت شده است.

وی بیان کرد: در این طرح روش های نوین پرورش میگو در دنیا شامل استخرهای ترسیب و ذخیره آب (Reservior) برای هر مزرعه، تخلیه مرکزی استخرها و سالم سازی پساب خروجی مزارع اجرایی و براساس برنامه شرکت مذکور در سال زراعی جدید پرورش در سطح استخرهای پرورشی آغاز خواهد شد.

وی گفت: سیستان و بلوچستان از استان های شاخص و دارای ظرفیت قابل توجه در کار تکثیر و پرورش میگو است به طوری که میزان کل مناطق مستعد پرورش میگو در استان بیش از ۳۶ هزار هکتار است و استفاده از تمامی این ظرفیت ها باعث ایجاد اشتغال پایدار و توسعه صادرات غیر نفتی کشور می شود.

حسینی افزود: برای احداث و راه اندازی این طرح سرمایه ای حدود ۲۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.