مطالبه کاهش قیمت کالاهای اساسی/ برنامه دولت برای افزایش کشت محصولات ضروری

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، کاربران سامانه فارس من با ثبت پویشی با عنوان « مدیریت و کاهش قیمت کالاهای اساسی » خواستار کاهش قیمت و مدیریت سفت و سخت بر کنترل قیمت کالاهای اساسی و مایحتاج مردم شده اند. در این مطالبه مردم عنوان کرده اند که باید افزایش رفاه و قدرت خرید کالاهای اساسی […]

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، کاربران سامانه فارس من با ثبت پویشی با عنوان « مدیریت و کاهش قیمت کالاهای اساسی » خواستار کاهش قیمت و مدیریت سفت و سخت بر کنترل قیمت کالاهای اساسی و مایحتاج مردم شده اند.

در این مطالبه مردم عنوان کرده اند که باید افزایش رفاه و قدرت خرید کالاهای اساسی و مایحتاج مردم در اولویت باشد.

* رشد قیمت‌های جهانی در افزایش قیمت‌های داخل تاثیرگذار است

بنابراین گزارش موضوع کاهش قیمت کالای اساسی حتما جزو اولویت های دولت و مطالبات رسانه ها قرار دارد.

البته دولت پس از اصلاح ارز ترجیحی تلاش کرد رقم یارانه مردم را افزایش دهد تا قدرت خرید آنها کاهش نیابد اما به هر حال ما در دنیا با موضوعی به نام افزایش قیمت کالاهای اساسی مواجه هستیم که از دلایل آن می توان به وقوع جنگ اوکراین و روسیه و تاثیر آن در تامین غلات دنیا، رشد قیمت انرژی همچنین خشکسالی اشاره کرد.

جلال خیرخواه مقدم،کارشناس اقتصادی در این زمینه به خبرنگار فارس می گوید:‌ بخشی از افزایش قیمت‌ مواد غذایی در کشور ما متاثر از رشد قیمت‌های جهانی است که در دوران پس از کرونا رشد زیادی داشت و در دوران جنگ روسیه و اوکراین هم جهش بیشتر پیدا کرد.

وی با بیان اینکه رشد قیمت انرژی هم در تورم کشورها تاثیر مضاعفی داشته است، افزود:‌ رشد قیمت‌های جهانی بی شک بر تورم کشورها هم تاثیر گذار است.

خیرخواه تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی برنامه ای اجرا می کند که تولیدات کشاورزی به سمت محصولات اساسی برود و طبیعی است با افزایش اینگونه محصولات، قیمت هم در بازار متعادل خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد که وزارت خانه‌های صمت و کشاورزی  هم که تنظیم کننده قیمت‌های بازار هستند باید با سیاست‌های واردات و صادرات، کاهش دادن هزینه‌های تولید و نیز قطع دست دلالان و واسطه‌ها قیمت را در بازار تثبیت کنند.

بنابراین گزارش خبرگزاری فارس طبق رسالتی که بابت پیگیری سوژه‌‌های فارسِ من برای خود تعریف کرده پیگیری این موضوع را در دستور کار قرار می‌دهد و از مسوولان خواستار توضیح در این‌باره خواهد شد.

کاربران دیگر هم می توانند به امضاکنندگان این پویش بپیوندند و با رسیدن امضاها به ۱۰۰۰ و بالاتر پیگیری‌های مختلفی در این‌باره می کند.

پایان پیام/