قیمت مرغ باید ۸۵۰۰ تومان بشود

دبیر انجمن مرغ گوشتی با بیان اینکه قیمت ذرت و سویا به یکباره افزایش یافت و جوجه یک روزه کماکان حدود ۲۵۰۰ تومان قیمت دارد کفت: قیمت مرغ برای مصرف کننده نباید از ۸هزار و ۵۰۰ تومان کمتر باشد در حالی که امروز۶هزار و ۵۰۰ تا ۶ هزار و ۸۰۰ تومان فروش می رود.

به گزارش اگری پرس، محمد یوسفی در گفت‌وگو با خبرنگار بخش کشاورزی خبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: قیمت ذرت و سویا   به یکباره در یک هفته اخیر افزایش قیمت یافت به طوری که هر کیلوگرم ذرت  از ۷۶۰ تومان به ۹۰۰ تا ۹۲۰ تومان و هر کیلوگرم سویا از ۱۴۲۰ تا ۱۴۵۰ تومان به ۱۵۶۰ تا ۱۶۰۰ تومان در درب مرغداری رسید. 

وی با بیان اینکه افزایش قیمت نهاده های دام و طیور  در کنار قیمت جوجه یکروزه، بر هزینه‌های تولیدکنندگان تاثیر گذار است  افزود: از مرغداران خواسته‌ایم برای جلوگیری از زیان بیشتر قیمت هر عدد جوجه یکروزه را بیشتر از ۱۵۰۰ تومان نخرند.

دبیر انجمن مرغ گوشتی ادامه داد:  تولید مرغ کشور  در سطح مازاد قرار دارد  و این محصول با قیمت کمی به دست مصرف کنندگان می‌رسد که این امر هزینه‌های تولید را پوشش نمی‌دهد.

* مرغ ۶۸۰۰ تومانی باید به ۸۵۰۰ تومان برسد

یوسفی تصریح کرد: در حالی که هر کیلوگرم مرغ با توجه به هزینه‌های فعلی تولید باید ۸۵۰۰ تومان باشد در میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران ۶۵۰۰ تا ۶۶۰۰ و در سطح شهر ۶۸۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

وی درباره دلایل افزایش قیمت ذرت و سویا گفت: زمینه توزیع این محصولات در بازار کم شده و شرکت پشتیبانی امور دام شرایط سخت‌تری برای توزیع نهادها ایجاد کرده است در حالی که اگر قیمت مرغ در بازار افزایش پیدا کند این شرکت و وزیر جهاد کشاورزی به سرعت مصاحبه و اعلام می‌کند که مرغ ۵۳۰۰ تومانی (تنظیم بازاری) به بازار تزریق می‌کند اما زمانی که قیمت نهادها افزایش یافته‌ است هیچ اطلاعیه‌ای در حمایت ازمرغداران صادر نمی‌کنند.

دبیر انجمن مرغ گوشتی تاکید کرد: با توجه به هزینه‌های تولید بالا و زیان مرغداران نقدینگی لازم برای خرید ذرت و سویا نیز وجود ندارد که لازم است با توجه به شرایط خاص مرغداران دولت تسهیلاتی در این زمینه ارائه دهد.

یوسفی گفت: با توجه به اینکه عرضه ذرت داخلی به پایان رسیده است باید از ذرت وارداتی استفاده شود. قیمت ذرت و سویا در حالی در بازار داخلی افزایش یافته است که این محصولات در گذشته و در زمان ارزانی نرخ این محصول خریداری شده است و نباید امروز هماهنگ با تغییرات جهانی در داخل کشور نیز تغییر یابد.

وی در پایان صحبت‌های خود گفت: قیمت جوجه یکروزه کماکان در بازار بالا است و حدود ۲۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد که جوجه‌ریزی براساس این نرخ پاسخگوی هزینه‌های تولید نیست.