به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری فارس، رضا ترکاشوند در نشست خبری با بیان اینکه مجموعاً ۱۷۰۰ واحد مرغداری در کشور وجود دارد، گفت: ظرفیت تولید مرغداری‌های کشور (اجداد، مادر و تخم‌گذار تجاری) حدود ۱۰۰ میلیون قطعه در یک دوره (۱۸ ماهه) است.

وی افزود: ۹۰ درصد جوجه مادر در داخل و از ۲ نژاد های‌لاین و LSL تولید می‌شود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار تصریح کرد: با توجه به مصرف سرانه و صادرات تخم مرغ، حدود ۳۵۰ میلیون جوجه ریزی در واحدهای تجاری نیاز داریم و برای امسال در نظر داریم تا به همین میزان جوجه ریزی انجام دهیم.

ترکاشوند بیان داشت: ظرفیت کل تولید تخم‌مرغ در واحدهای صنعتی و بومی حدود ۹۵۰ هزار تن است که در سال ۹۴ ۹۳۰ هزار تن تخم‌مرغ تولید شد.

وی بیان داشت: سال گذشته ۹۴ هزار تن تخم‌مرغ یعنی حدود ۱۰ درصد تولید داخل به کشورهای مختلف از جمله عراق، افغانستان، تاجیکستان و … صادر شد که این رقم در مقایسه با سال‌های قبل بی‌سابقه بود.

وی با بیان اینکه امکان صادرات تا ۲۰۰ هزار تن هم داریم، تصریح کرد: در صورتی که مشوق صادراتی پرداخت شود می‌توان صادرات را افزایش داد چرا که در حال حاضر به لحاظ کیفیت هیچ مشکلی نداریم.

وی بیان داشت: در حال حاضر هیچ تقاضایی برای صادرات تخم مرغ به روسیه نداریم.

وی بیان داشت: تخم مرغ ۴۰۰ الی ۵۰۰ تومان در هر کیلو زیر قیمت تمام شده به بازار عرضه می‌شود و دلیل این موضوع نیز مازاد تولید است.

وی بیان داشت: تولید اجداد مرغ مادر تخم‌گذار باید با هماهنگی اتحادیه انجام شود تا با مازاد تولید مواجه نشویم.