صادرات محصولات کشاورزی آزاد شد

گمرک ایران اعلام کرد که صادرات جو، ذرت، کنجاله سویا و روغن خام تصفیه نشده بلامانع است.

به گزارش اگری پرس به نقل از گمرک ایران، براساس بخشنامه جدید دفتر صادرات گمرک به گمرکات اجرایی، صادرات ذرت دامی با کد طبقه بندی ۱۰۰۵۹۰۱۰، جو با کد طبقه بندی ۱۰۰۳۹۰۰۰، کنجاله سویا با کد طبقه بندی ۲۳۰۴۰۰۰۰۰ با پرداخت عوارض صادراتی متعلقه (موضوع ردیفهای ۲، ۳، ۶ جداول منضم به بخشنامه ردیف ۸۴ مورخ ۹۳. ۲. ۳۰) بلامانع است و همچنین براساس این تصمیم جدید، صادرات انواع روغن تصفیه نشده نیز بلامانع اعلام شده است.

 بر همین اساس، بدیهی است که در صورت وارداتی بودن محموله‌های موصوف و استفاده از ارز مبادله‌ای برای واردات آنها، انجام تشریفات صادرات منوط به پرداخت مابه التفاوت ارز متعلقه و ارائه نامه تسویه از بانک ذی ربط خواهد بود.
گمرک ایران پیش از این با برگزاری جلسات مستمر با اتحادیه ها، تشکل‌ها و صادرکنندگان از وزارت جهاد کشاورزی درخواست کرده بود تا محدودیت‌ها برای صادرات این کالا‌ها برداشته شود. همچنین درخواست برای رفع محدودیت صادرات گندم و آرد از دیگر درخواست‌های گمرک ایران برای رفع موانع صادراتی بوده که برداشتن این محدودیت‌ها موکول به نظر کارگروه تنظیم بازار شده است.
لازم به ذکر است که وزارت جهاد کشاورزی در نامه‌ای صادرات کالاهای مذکور را بلامانع دانسته و در خصوص سایر کالاهای استعلام شده شامل گندم و آرد اعلام کرده است که علی رغم یارانه‌ای بودن، با عنایت به مازاد بر نیاز کشور و با توجه به امکان عرضه آن در رینگ صادراتی بورس کالاهای کشاورزی براساس مصوبه کارگروه تنظیم بازار طبق تبصره ذیل بند «یک» مصوبه هیات محترم وزیران به شماره ۹۳. ۳۲۳ /م/ت ۵۰۴۲۹ هـ مورخ ۱۶. ۱. ۹۵ تصمیم گیری در خصوص کالاهای گروه اول نیاز به هماهنگی با کارگروه تنظیم بازار دارد.
بر اساس برنامه جدید گمرک ایران نشست‌های مشترکی میان مسئولان گمرک و صادرکنندگان به صورت هفتگی و با حضور تشکل‌ها و اتحادیه‌های صادرکنندگان و تولیدکنندگان برگزار می‌شود تا علاوه بر رفع موانع صادراتی از نزدیک مشکلات تولید کنندگان کالاهای صادرات محور مطرح تا علاوه بر رفع مشکلات و موانع صادرات این کالاها؛ تسهیلات مرتبط با ورود مواد اولیه و دیگر کالاهای واسطه‌ای ارائه گردد.