به گزارش اگری پرس به نقل از ایانا، مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه زنبورداری با اعلام این خبر گفت: سامانه معاملات صنعت زنبورداری کشور با همکاری بانک کشاورزی به‌عنوان بستری برای فعالیت همه زنبورداران به نوعی که بتوانند در یک فضای ایمن و در بستر فضای مجازی تبادلات تجاری خود را افزایش دهند، راه‌اندازی شده است.

بهزاد بانکی‌پور افزود: هرچند این سازمانه مشابه بورس راه‌اندازی شده و پشتیبان مالی و تضمین‌کننده آن صندوق و بانک کشاورزی خواهد بود، اما در واقع تابلوی بورس آن در فضای مجازی آماده شده است.

وی خاطرنشان کرد: در فضای مجازی تابلوی بورس که همه تأمین‌کنندگان، تولیدکنندگان عسل و واحدهای بسته‌بندی فعالیت شفاف دارند، برای تبادلات تجاری اعلام آمادگی خواهند کرد و خریداران می‌توانند با رصد قیمت با بهترین شرایط ممکن نسبت به انجام عمل اقتصادی خود اقدام کنند.

بانکی‌پور ادامه داد: این سامانه طی دو هفته بهره‌برداری شده و به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی شده است، اما به‌زودی از آن رونمایی شده و در اختیار عموم قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: سامانه معاملات صنعت زنبورداری در آدرس اینترنتی www.stz.bki.ir قابل دسترسی خواهد بود.

حذف دلالی‌گری و عسل‌های تقلبی

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه زنبورداری یادآور شد: انتظار می‌رود با شروع به فعالیت این صندوق، رقابت در فضای شفاف و بر اساس کیفیت در میان مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان عسل ایجاد کند و برای حذف واسطه‌ها و دلال‌ها قدم مثبتی بردارد.

بانکی‌پور تأکید کرد: از دیگر دستاوردهای این سامانه، ایجاد زنجیره بررسی کیفیت عسل خواهد بود، به‌طوری که انتظار می‌رود عسل‌های تقلبی خودبه‌خود شناسایی شده و از میدان رقابت خارج شوند.

وی در اشاره با وضعیت تولید عسل نسبت به سال گذشته اظهار داشت: طی سال گذشته و پایان سال مالی، ۲۵۰ درصد افزایش عملکرد مبادلات تجاری عسل بوده و ۱۲ میلیارد تومان تسهیلات در اختیار سهامداران صندوق قرار گرفته است.

بانکی‌پور همچنین گفت: هشت تا ۱۰ میلیارد تومان از این مبلغ از منابع بانکی در اختیار زنبورداران قرار گرفته است.

وی در پایان افزود: به لحاظ تعداد تشکل‌های زنبورداری، رشد ۱۲۰ درصدی در این صنف گزارش شده است./