زیان ۳۰۰ میلیون دلاری کشور از ایجاد محدویت زمانی در واردات برنج هندی

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با اشاره به سوء استفاده هندی‌ها از ایجاد محدودیت زمانی در واردات برنج توسط دولت ایران گفت: با توجه به کسری یک میلیون تنی برنج در کشور، ایران باید سالانه حدود ۳۰۰ میلیون دلار بیشتر از قیمت واقعی به هندی ها پرداخت کند.

به گزارش اگری پرس؛ مسیح کشاورز در گفتگو با خبرنگار بخش کشاورزی اظهار کرد: بازرگانان هندی با اطلاع از محدودیت زمان ایران برای واردات برنج، قیمت‌های خود را برای فروش به ما بالا برده بودند، به این دلیل سفری به این کشور انجام شد و توانستیم با مذاکرات قیمت این محصول را ۱۰۰ دلار در هر تن کاهش دهیم.

وی افزود: طمع هندی ها بابت محدودیت زمانی ایران باعث شد که بخشی از نیاز ما برای واردات برنج از کشور تایلند تأمین شود و بازرگانان ایران بخشی ازکسری مورد نیاز را با قیمت کمتری از این کشور خریداری کردند.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با اشاره به اینکه هندی‌ها با ترس از دست دادن بازار ایران قیمت‌های خود را  تا حدودی کاهش دادند ادامه داد: این مشکلات را کشور ما خود درست می‌کند و به دلیل نگاه‌های بخشی و غیر ملی است و باعث شد که هر تن برنج ۳۰۰ دلار گران‌تر به کشورمان بیاید.

وی تصریح کرد: با توجه به کسری یک میلیون تنی برنج در کشور، ایران باید سالانه حدود ۳۰۰ میلیون دلار بیشتر از قیمت واقعی به هندی ها پرداخت کند.

کشاورز گفت: این ۳۰۰ میلیون دلار مابه التفاوت را می‌توان به جای پرداخت به هندی‌ها برای حمایت از تولید داخلی مورد استفاده قرار داد.