رشد سرمایه گذاری و تولید کشاورزی نتیجه کاهش سود تسهیلات

کاوه زرگران گفت: تعیین نرخ ۱۵ درصدی سود تسهیلات سرمایه گذاری در بخش کشاورزی، تاثیری مثبت خواهد داشت و باعث می شود سرمایه‌گذاری در صنعت غذا و کشاورزی جانی دوباره بگیرد.

به گزارش اگری پرس، رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با اشاره به مصوبه های جلسه شورای پول و اعتبار گفت: با توجه به نقش مهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص ملی و پیشبرد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و ضرورت حمایت همه جانبه از تولید اقتصادی در بخش کشاورزی و صنایع غذایی باید این اقدام را به فال نیک گرفت و چشم‌انداز روشن‌تری را برای این بخش نوید داد.
دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران تاکید کرد: بخش کشاورزی و صنایع غذایی ایران با وجود همه مشکلات، ظرفیت این را دارد که به عنوان موتور پیشران سیاست‌های اقتصاد مقاومتی شناخته شود و در صورت ادامه سیاست‌های حمایتی نظیر آنچه در جلسه اخیر شورای پول و اعتبار تصویب شد، می‌توان امیدوار بود ایران در صادرات محصولات فرآوری شده و صنایع تبدیلی ارزآوری کند.
زرگران با تاکید بر اینکه این مصوبه از تاریخ ۱۶ تیرماه سال جاری از سوی بانک‌ها و موسسات اعتباری لازم الاجرا است، گفت: نرخ سود ۱۵ درصدی تسهیلات بخش کشاورزی می‌تواند گامی مهم برای بروز توانایی واقعی در بخش کشاورزی ایران ارزیابی شود.
وی اظهار امیدواری کرد با تلاش‌ و پیگیری‌های وزیر جهادکشاورزی و حمایت دیگر ارکان دولت، نرخ ۱۴ درصدی فعلی تسهیلات صندوق توسعه ملی نیز کاهش پیدا کند.
هفته گذشته، شورای پول و اعتبار در یک هزار و دویست و بیستمین نشست خود، اقدام بانک ها و موسسه های اعتباری برای تعدیل نرخ های سود علی الحساب سپرده بانکی به حداکثر ۱۵ درصد را برای سپرده های یک ساله تایید و تصویب کرد.
همچنین در این نشست نرخ سود تسهیلات عقود مشارکتی و غیرمشارکتی، حداکثر معادل ۱۸ درصد تعیین شد.
همچنین شورای پول و اعتبار نرخ سود تسهیلات بانک کشاورزی برای تسهیلات سرمایه گذاری را معادل ۱۵ درصد و برای سایر تسهیلات معادل ۱۸ درصد تعیین کرد.

 

منبع: ایرنا