راه‌اندازی سامانه توزیع اینترنتی میوه و تره‌بار در راستای حذف واسطه‌ها

نرم افزار اینترنتی برای کاهش ضایعات و قیمت تمام شده محصول کشاورزی، حذف واسطه‌های زائد ایجاد شده تا محصولات به طور مستقیم در اختیار خرده فروش نهایی قرار گیرد.

به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری فارس، در حالی که طبق گفته کارشناسان حجم ضایعات در تمام مراحل تولید کشاورزی به ۲۵ درصد می‌رسد، لازم است سیستم توزیع و بازار رسانی محصولات کشاورزی ساماندهی و بهینه شود.

همچنین اکثر کشاورزان از سهم اندک خود به عنوان تولید کننده از قیمت نهایی محصول گلایه دارند، لذا با ساماندهی نظام توزیع و بازار رسانی محصولات کشاورزی می‌توان سهم بهره بردار را هم افزایش داد.

امین رفیع‌زاده در نشست «نقش نرم افزارهای پخش مویرگی در صنعت، اقتصاد و کشاورزی کشور» که از سوی وزارت جهاد کشاورزی تدارک دیده شده بود، اظهار کرد: در بخش‌های مختلف تولید و عرضه تا مصرف تولیدات کشاورزی شاهد این هستیم که تا ۳۵ درصد محصولات دور ریز می‌شود و روال صحیح و عملی برای توزیع آنها وجود ندارد.

وی با بیان اینکه استاندارد سازی توزیع محصولات کشاورزی را دنبال می‌کنیم افزود: برای جلوگیری از چند نرخی شدن محصولات کشاورزی و اینکه محصول تولید شده در زمان کمتری به دست مصرف کننده برسد، نرم افزاری اینترنتی تولید شده که در نمایشگاه کشاورزی امسال رونمایی می‌شود.

این کارشناس شبکه‌های توزیع ادامه داد: در محصولاتی مانند مرکبات نقش شبکه‌های توزیع ازسایرحوزه‌ها مهم تر است و در این روش محصول در زمان کمتری در شبکه‌های خرده فروشی قرار می‌گیرد.

وی گفت: در این روش نرم افزاری تهیه شده که مصرف کننده (خرده فروش نهایی) می‌تواند کالای مورد نظر خود از قبیل محصولات کشاورزی و صنایع غذایی را  به طور مستقیم سفارش دهد یا خریداری کند.

رفیع‌زاده گفت: در این روش با حذف واسطه های زائد محصولات کشاورزی ۲۵ تا ۳۰ درصد قیمت کمتر به دست عرضه کننده نهایی یعنی خرده فروش می‌رسد.

سازمان مرکزی تعاون روستایی نیز در سالهای اخیر به دنبال بارانداز و  در کنار آن سامانه اینترنتی مشابهی برای توزیع عمده محصولات کشاورزی بود که فعلا موفقیتی به دست نیاورده است.