به گزارش اگری پرس؛ مختار آخوندی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، به وضعیت صید در آبهای جنوبی کشور از جمله خلیج فارس و دریای عمان اشاره کرد و گفت: ۹۴ درصد از مجموع صید کشور یعنی رقمی حدود ۶۰۰ هزار تن آبزی از آبهای جنوبی کشور صید می‌شود که ۸۰۰ فروند ناوگان صید در فاصله ۸۰۰ مایلی از ساحل کشورمان و در دریای عمان کار صید را انجام می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه ۴۰ کشور دنیا از جمله ایران در آبهای اقیانوس هند امر بهره‌برداری و صید را انجام می‌دهند، تصریح کرد: ایران در حوزه بهره‌برداری و صید در اقیانوس هند بعد از اندونزی رتبه دوم را دارد.

خبرنگار فارس پرسید که برخی از صیادان ادعا می‌کنند که به دلیل صید بی‌رویه از ذخایر خلیج فارس توسط کشتی‌های چینی، وضعیت ذخایر این حوزه مطلوب نیست که آخوندی با رد این موضوع گفت: همین الان ۱۱ هزار فروند شناور داریم که با پرچم ایران در سازمان بنادر ثبت شده است و حتی همان چینی‌هایی که عنوان می‌شود، ۵۱ درصد سهم ایرانی و ۴۹ درصد سهم چین دارند که با پرچم ایران فعالیت می‌کنند و وظیفه آنها صید فانوس‌ماهیان و ذخایر کمتر برداشت‌شده است که در عمق ۲۰۰ متری آب صید می‌شوند.

وی اضافه کرد: طبق برآوردها ما می‌توانیم سالانه ۳۰۰ هزار تن فانوس‌ماهی برداشت کنیم که سال گذشته فقط ۵۰۰ هزار تن صید کردیم، مضاف بر آنکه این این گونه ماهی عمر کوتاه‌مدت دارد که اگر برداشت نشود از بین می‌رود.

آخوندی اذعان داشت که یکسری ماهیان کف‌زی در استان های بوشهر و خوزستان از نظر ذخایر تحت فشار هستند که عواملی همچون صید غیرمجاز، آلودگی آب به دلیل ورود پساب‌های صنایع نفتی و پتروشیمی سبب این مسئله شده است.

مدیرکل امور صید و صیادی سازمان شیلات همچنین از افزایش ۳۰درصدی صید میگو در بوشهر طی ماه‌های مرداد و شهریور خبر داد و گفت: با مدیریتی که روی صید این محصول انجام شده، ذخایر همچنان در حد مطلوب برآورد شده است.