به گزارش اگری پرس؛ سرهنگ قاسم سبزعلی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا درباره تعداد حریق در جنگلها و مراتع کشور طی ماههای گذشته اظهار کرد: امسال نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری را شاهد بوده‌ایم چرا که تعداد و وسعت حریقها، کاهش داشته‌ است.

وی ادامه داد: امسال تعداد حریق در مراتع و جنگلها نسبت به سال گذشته حدود ۲۰ درصد کاهش داشته که این روند نزولی در سطح آتش‌سوزیها نیز مشاهده می‌شود.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۱۶ هزار هکتار از مراتع و جنگلهای کشور طعمه حریق شد که این میزان امسال به ۶ هزار و ۷۰۰ هکتار رسید.

به‌گفته سبزعلی، امسال با وجود اینکه میزان حریقها در تعداد و سطح نسبت به سال گذشته کاهش داشت اما عمق آتش‌سوزیها در جنگلها و نقاط صعب‌العبور بیشتر از سال قبل بود.

وی ادامه داد: سال گذشته به‌ترتیب استانهای اصفهان، همدان و گلستان بیشترین تعداد آتش‌سوزی را داشتند که امسال بیشتری تعداد آتش‌سوزی در مراتع و جنگلها به استانهای گلستان، فارس و خوزستان اختصاص یافت؛ استان خوزستان با توجه به تعداد و سطح حریقها شرایط مناسبی را نداشت.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها خاطرنشان کرد: از نظر سطح حریقها نیز سال گذشته استانهای فارس، خوزستان و اردبیل در جایگاههای بالایی قرار داشتند که امسال این مسئله بیشتر در استانهای خوزستان، کرمان و فارس به‌وجود آمد.

سبزعلی توضیح داد: امسال عمق حریقها در جنگلهای کشور بیشتر از سال قبل بود و با وجود برخی تذکرات باز هم آتش‌سوزی در نقاط جنگلی و صعب‌العبور به‌وقوع پیوست.

وی ادامه داد: وقوع حریق و اطفای آن در جنگلها به‌مراتب سخت‌تر از مراتع است چراکه نقاط صعب‌العبور و وزش باد شدید در جنگلها می‌تواند هر لحظه به شعله‌ور شدن آتش کمک کند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها تصریح کرد: امسال حدود ۲۰ درصد تعداد آتش‌سوزی‌ها و حدود ۶۰ درصد سطح آنها نسبت مدت مشابه سال قبل کاهش داشت.

سبزعلی اظهار کرد: امیدواریم هیچ‌گاه آتش‌سوزی در مراتع و جنگلها به‌وقوع نپیوندد چراکه این حریقها می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را به گونه‌های نایاب گیاهی کشور وارد کند.

وی با بیان اینکه امسال در برخی نقاط بعضی افراد عمداً یا سهواً در ایجاد حریق جنگلها و مراتع نقش داشتند، گفت: بابت این مسئله نزدیک به ۴۰ نفر دستگیر و به مقام قضایی معرفی شده‌اند که بنابر ترتیب اتهام و جرم انجام‌شده یا عمدی و غیرعمدی بودن آن مجازات در نظر گرفته می‌شود.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها با بیان اینکه برخی از این پیگردهای قضایی و دستگیریها در استانهای خوزستان، ایلام و کرمانشاه انجام گرفته است، تصریح کرد: اگر عمدی در این قضایا محرز شود طبق قانون، فرد متهم به مجازات و پرداخت جریمه محکوم می‌شود؛ در صورت غیرعمدی بودن ایجاد حریق نیز طبق قانون با فرد خاطی برخورد می‌شود.

سبزعلی تأکید کرد: اگر کسی به‌طور عمدی و غیرعمدی اقدام به بروز آتش‌سوزی و حریق در مراتع و جنگلهای کشور کند بنابر قانون مجازات خواهد شد و برای این عمل خسارت در نظر گرفته خواهد شد.

وی همچنین عملکرد مردم برای جلوگیری از بروز حریق در جنگلها و مراتع را مناسب دانست و تأکید کرد: خوشبختانه امسال فرهنگ‌سازی مناسبی برای جلوگیری از آتش‌سوزی در مراتع و جنگلها انجام گرفت اما باید این مهم روزبه‌روز بیشتر شود.