به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری ایسنا کیخسرو چنگلوایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: ریزگرد‌ها در کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی می‌تواند تاثیر بگذارد و شدت تاثیر آن بستگی به مرحله‌ رشدی گیاه دارد.

وی افزود: ریز‌گرد‌های خوزستان به بخش‌های مختلف زراعی، باغی، شیلاتی، دام، طیور، زنبور عسل و غیره خسارت‌هایی وارد کرده که مسلما کاهش میزان برداشت را در ادامه خواهیم داشت اما عمده خسارات به بخش زراعت و به ویژه محصول گندم وارد شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان این‌که پس از گندم نباتات جالیزی و سبزیجات بیشترین آسیب را از ریزگرد‌ها دیده‌اند، ادامه داد: خسارات وارده به بخش کشاورزی برآورد شده و به وزارت جهاد کشاورزی و استانداری خوزستان گزارش شده که حدود ۹۰۰ میلیارد تومان است.

وی اظهار کرد: خوشبختانه بارندگی‌های اخیر کمک کرد تا برگ‌ها و گیاهان شسته شوند و امیدواریم با استمرار هوای خنک، حال استان خوزستان نیز بهتر شود.

چنگلوایی در خصوص راهکارهای موجود برای مقابله با پدیده ریز‌گردها گفت: به نظر می‌رسد می‌توان برنامه‌هایی متعددی در کوتاه‌مدت و بلند‌مدت برای مقابله با این بحران اجرا کرد که می‌توان به طراحی و توسعه منابع آبی استان در این راستا توجه کرد، چرا که انتقال آب و سد‌سازی‌هایی که در بالا‌دست استان خوزستان انجام شده باعث شده در پایین‌دست، آب تالاب‌ها قطع شود.

وی تاکید کرد: باید حق‌آبه تالاب‌های شادگان و هورالعظیم به آنها داده شود تا بتوانند به حالت گذشته برگردند و به عنوان یک سد در مقابل ریزگرد‌ها عمل کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: باید طی مطالعات عمیق، کانون‌های ریزگرد‌ها شناسایی شوند و عملیات بهبود اراضی و تثبیت آن در راستای مطالعات انجام گرفته، اجرا شود.

چنگلوایی همچنین درباره وضعیت کشاورزی و برنامه‌های موجود برای اجرای الگوی کشت در این استان اعلام کرد: یکی از اصولی‌ترین برنامه‌ها با توجه به محدودیت منابع آبی و خشکسالی موجود حرکت کردن به سمت ارتقای راندمان مصرف آب از طریق آموزش کشاورزان و حذف گیاهان پرمصرف است؛ به گونه‌ای که گیاهان با راندمان بالا و دوره تولید کوتاه‌تر جایگزین آنها شوند و از سویی از ارقام مقاوم خشکسالی استفاده شود.

وی افزود: اصلاح روش‌های آبیاری، انجام فعالیت‌های سازه‌ای مانند شبکه‌های آبیاری و تجهیز و نوسازی اراضی، لایروبی کانال‌ها، نهرها و زهکش‌ها، توسعه کشت‌های گلخانه‌ای و غیره نیز از جمله فعالیت‌هایی است که می‌تواند در راستای مدیریت منابع آبی و افزایش راندمان تولید در دستور کار قرار دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: بحران اصلی در آینده، بحران آب است که در این راستا باید الگوی کشت را مطابق با ظرفیت منطقه‌ای و براساس محدودیت منابع آبی تدوین و اجرا کرد.