خرید ۱۰ میلیون تن گندم از کشاورزان در سال جاری

وزیر جهاد کشاورزی گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری ۱۰ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شود.

به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری فارس، محمود حجتی صبح امروز در جلسه اقتصاد مقاومتی استان لرستان که با حضور استاندار و جمعی از مسؤولان استانی برگزار شد، با بیان تعریف اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی در واقع نوعی تغییر نگاه به چگونگی اداره مملکت است. ما یک روش سنتی که کم و بیش از نظر فرهنگی در نگاه مدیریتی کشور سایه انداخته است داریم که با این روش نمی‌توان کشور را ساخت.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه با نگاه سنتی نمی‌توان مشکلات اقتصادی پیرامون را حل کرد، گفت: در دنیا رقابت تنگاتنگی میان کشورها وجود دارد و همه ملت‌ها در این مسابقه از هم سبقت می‌گیرند و هر کشوری که از این رقابت عقب بماند ممکن است مسیرش تغییر یا برای همیشه از توسعه عقب بماند.

وی ادامه داد: ملت بزرگ ایران که در طول تاریخ همواره شرافتمندانه زندگی کرده است و به سایر ملت‌ها کمک کرده است، نباید در این مسابقه بین ملت‌ها عقب بماند و وابسته و تحقیر شود.

این مسؤول با تأکید بر اهمیت اقتصاد مقاومتی و تغییر نگاه نسبت به پیرامون، تصریح کرد: خیلی از ظرفیت‌ها و امکانات در اطراف ما هستند که حس نمی‌شود که اقتصاد مقاومتی این تغییر نگاه را می‌طلبد و با تکیه بر نیروی انسانی که یکی از قابلیت‌های این سیاست است می‌توان به این توسعه دست یافت.

وی با اشاره به ظرفیت‌های موجود کشور در بخش کشاورزی افزود: باید بدانیم که آیا امکانات پیرامون ما کارایی و بهره‌وری بهینه را دارند و باور کنیم که کشور ایران در هر جایی که قدم برداشته است به موفقیت رسیده است.

حجتی اضافه کرد: با همین نگاه و باورها در بخش کشاورزی با تکیه بر منابع طبیعی، برنامه‌هایی را استوار می‌کنیم که دارای رویکرد پایداری تولید و فاقد فشار به منابع طبیعی باشد.

وی با بیان اینکه کشاورزان باید به این بینش دست یابند، گفت: در این صورت کشاورزان به سفره‌های زیرزمینی فشار نمی‌آورند و این خود گامی بسیار بزرگ است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به سیاست‌های ۲۴ گانه اقتصاد مقاومتی مطرح شده از سوی مقام معظم رهبری بیان کرد: در بخش کشاورزی ۱۵ طرح در اولویت قرار دارد که اساس بیشتر آنها بر افزایش بهره‌وری استوار است و همچنین باید از منابع پایه، امکانات و ابزار دراختیار استفاده شود.

حجتی افزود: در بخش کشاورزی طرح توسعه‌ای، افزایش کشت گلخانه‌ای که بهره‌وری آب را در کنار خود دارد و همچنین توسعه کشت در دریاها تعریف شده است که این طرح مجری دارد که آثار آن نیز قابل رؤیت است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۲، ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم خریداری شده است، گفت: در همان سال ۲ میلیارد دلار گندم وارد کشور شده است که پیش‌بینی می‌شود در سال جاری، ۱۰ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شود.

وزیر کشاورزی مطرح کرد: در دو سال گذشته وابستگی شکر به واردات نصف شده است، ما باید منابع را جهت‌دار هزینه کنیم و در چارچوب اقتصاد مقاومتی، در برنامه میان‌مدت اعلام شده است که تراز فضای کشور صفر شود.

حجتی ادامه داد: ما باید مزیت‌های کشور را صادر کنیم و آن چیزهایی را که به دلیل محدودیت‌های منابع نمی‌توان کشت کرد را وارد کنیم، در این صورت تراز غذایی کشور به صفر خواهد رسید.

وی تراز غذایی کشور را براساس آمار گمرک در سال ۹۴، منفی ۳٫۴ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: این مقدار ۴٫۷ درصد نسبت به سال ۹۲ کاهش یافته است.

حجتی در پایان با تأکید بر چگونگی بهره‌برداری از ظرفیت‌های پیرامون در جهت توسعه کشور تصریح کرد: با توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، نباید اجازه بدهیم کشور ایران در مسابقه بین ملت‌ها عقب بماند.