خرید تضمینی ۱٫۲ میلیون تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان از آغاز فصل برداشت

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی از خرید تضمینی ۱٫۲ میلیون تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان از آغاز فصل برداشت تا کنون خبرداد.

به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری فارس علی قنبری مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران وضعیت ذخایر استراتژیک کالایی را بسیار مطلوب عنوان کرد و گفت: پیش بینی می‌شود، امسال حدود ۱۳ میلیون تن گندم در کشور تولید شود.
قنبری، وضعیت ذخایر استراتژیک کالایی را بسیار مطلوب عنوان کرد و اظهار داشت: در حال حاضر برای بیش از ۵ ماه ذخیره گندم داریم، ضمن اینکه ذخایر برنج، روغن و قند و شکر برای بیش از ۳ ماه آینده کافی است، بنابراین هیچ مشکلی در زمینه ذخایر و تأمین این کالاها وجود ندارد.
وی، میزان خرید تضمینی گندم را حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزارتن اعلام و اضافه کرد: این خرید در ۸ استان کشور شامل استان‌های ایلام، بوشهر، هرمزگان، خوزستان، فارس، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و کرمان انجام شده است.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به اینکه استان خوزستان با ۷۹۵ هزارتن خرید رتبه اول را در این زمینه دارد، ادامه داد: بعد از خوزستان، بیشترین میزان خرید به ترتیب در استان‌های فارس با ۱۰۰ هزارتن، ایلام با ۹۳ هزارتن، کرمان با ۹۰ هزارتن و بوشهر با ۸۴ هزارتن انجام شده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود امسال حدود ۹ تا ۹.۵ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شود، افزود: خوشبختانه سیلاب و سرما زدگی‌های بهاره اگرچه عملیات خرید را مقداری کندتر کرد اما تاثیری بر میزان تولید گندم نداشت و خسارتی در این زمینه ایجاد نشد.
قنبری با اشاره به اینکه پیش بینی وزارت جهاد کشاورزی این است که امسال حدود ۱۳ میلیون تن گندم در کشور تولید شود، خرید تضمینی کلزا را نیز مورد اشاره قرار داد و اضافه کرد: تاکنون بیش از ۱۳ هزار تن کلزا از کشاورزان خریداری شده که ۱۰ هزار و ۷۵ تن آن در استان خوزستان بوده است.
وی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود امسال ۱۰۰ هزارتن کلزا از کشاورزان خریداری شود، درباره پرداخت مطالبات کشاورزان نیز گفت: تاکنون بالغ بر ۷۰درصد مطالبات گندمکاران و تمامی طلب کلزاکاران به آنان پرداخت شده است.