خرید تضمینی گندم از مرز یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن گذشت/ برداشت ۹۰۰ هزار تن گندم در خوزستان

عضو هیئت مدیره و سخنگوی خرید تضمینی گندم بانک کشاورزی با بیان اینکه تاکنون یک میلیون و ۶۷۷ هزار و ۸۲ تن از ۱۷ استان کشور گندم خریداری شده است، گفت: مبلغ ۱۷ هزار و ۵۶۲ میلیارد ریال به حساب گندمکاران واریز شده است.

agripress0033به گزارش اگری پرس و به نقل از فارس؛ حشمت‌الله نظری عضو هیئت مدیره و سخنگوی خرید تضمینی گندم بانک کشاورزی گفت: از ابتدای برداشت گندم تاکنون مبلغ ۱۷ هزار و ۵۶۲ میلیارد ریال به حساب گندمگاران واریز شده است.

وی افزود: از دهه سوم فروردین و آغاز فصل برداشت گندم تا کنون یک میلیون و ۶۷۷ هزار و ۸۲ تن گندم از ۱۷ استان کشور خریداری شده است.

سخنگوی خرید تضمینی گندم بانک کشاورزی بیان داشت: گندم‌ خریداری شده مربوط به استان‌های اصفهان، ایلام، بوشهر، تهران، خراسان جنوبی و رضوی، خوزستان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قم، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان و هرمزگان است.

وی افزود: مجموع گندم خریداری شده در قالب ۲۷۳ هزار و ۱۲۷ محموله توسط ۴۳۹ مرکز فعال خرید تحویل گرفته شده است.

عضو هیئت مدیره و سخنگوی خرید تضمینی گندم تصریح کرد: استان‌های خوزستان با ۹۱۵ هزار و ۶۵۸ تن، استان فارس با ۲۲۲ هزار و ۴۹۱ تن و استان ایلام با ۱۲۲ هزار و ۲۳۴ تن رتبه اول تا سوم تولید گندم را تاکنون به خود اختصاص داده‌اند.

نظری بیان داشت: سامانه ویژه خرید تضمینی گندم بانک کشاورزی در راستای سرعت بخشیدن به عملیات خرید گندم و واریز پول به حساب کشاورزان گندمکار توسط بانک کشاورزی طراحی شده است.

وی افزود: در سال‌های گذشته نیز خرید تضمینی گندم تا پایان سال ۸۴ با عاملیت بانک کشاورزی انجام می‌شد.

عضو هیئت مدیره و سخنگوی خرید تضمینی گندم بانک کشاورزی گفت: پول گندمکاران کشور از منابع بانک کشاورزی به صورت آنی توسط سامانه ویژه خرید تضمینی گندم این بانک پرداخت می‌شود.

بطبق مصوبه دولت قیمت هر کیلوگرم گندم معمولی در سال جاری ۱۱۵۵ تومان و قیمت هر کیلوگرم گندم دوروم ۱۱۸۸ تومان است.

این گزارش می‌افزاید: طبق برآورد وزارت جهاد کشاورزی در سال زراعی جاری حدود ۱۱ میلیون تن گندم در کشور تولید و حدود ۸ میلیون تن آن به صورت تضمینی خریداری می‌شود.

براساس این گزارش: در سال زراعی گذشته حدود ۷ میلیون تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان ۳۱ استان کشور خریداری شد.