تفاوت چند هزار تومانی قیمت میوه از بازار بارفروشان تا مغازه / سود میوه به جیب چه کسانی می‌رود

سخنگوی اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره‌بار می‌گوید: قیمت میوه‌های تابستانه به دلیل فساد پذیری بسیار در میدان مرکزی کاهش یافته است، اما این موضوع در میوه فروشی‌های سطح شهر چندان محسوس نیست.

به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری فارس؛ بیژن حاج‌محمدرضا، در مورد وضعیت قیمت انواع میوه تابستانه در بازار بارفروشان پایتخت گفت: معمولا در آخرین ماه فروردین به دلیل دست چین بودن میوه‌ای نوبرانه تابستان از جمله گیلاس و زردآلو قیمت این گونه میوه‌ها بسیار بالا است. اما به مرور با ورود به فصل تابستان و به دلیل گرم بودن هوا نمی‌توان چندان میوه‌های تابستانه را در بازار نگه داشت یا به سردخانه منتقل کرد در نتیجه بارفروشان و کشاورزان ترجیح می‌دهند، میوه را با حداقل قیمت عرضه کنند.

وی در پاسخ به اینکه در مغازه‌های سطح شهر قیمت میوه کاهش چندانی نداشته است، گفت: نمی‌توان زیاده‌خواهی برخی فروشندگان را به پای بالا بودن قیمت واقعی میوه گذاشت، چرا که اکنون قیمت میوه‌های تابستانه از جمله گیلاس، سیب گلاب،‌زردآلو و هلو بین ۲۸۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان است که در نهایت با هزینه‌های سر بار در خرده‌فروشی‌های سطح شهر با هزار تا ۱۵۰۰ تومان افزایش قیمت در هر کیلو باید به فروش برسد اما متاسفانه شاهدیم که در برخی نقاط قمیت‌ها بسیار متفاوت‌تر است.

حاج‌محمدرضا همچنین درمورد علت بالا بودن قیمت صیفی‌جاتی از جمله هندوانه گفت: زمانی یک بار ۱۰ تنی هندوانه از جنوبی‌ترین نقطه کشور با هزینه حمل ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان به پایتخت می‌رسید، اما اکنون هزینه حمل به یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است، مضاف بر آنکه اکنون هندوانه در سر زمین کیلویی ۹۸۰ تومان در استان فارس به فروش می‌رسد و کشاورز ادعا می‌کند با هزینه‌هایی همچون کود و آب مواجه است.